ukončit historii
sobota 18.9.2021 06:03 hod.

Letní shakespearovské slavnosti chystají Komedii omylů

S herci letošní novinky Letních shakespearovských slavností se koncem minulého týdne ve zkušebně Stavovského divadla poprvé sešel režisér Ivan Rajmont, aby jim předal scénáře a první pokyny ke hře Komedie omylů. Ta bude na slavnostech uvedena vůbec poprvé: premiéra hry s Martinem Pechlátem, Filipem Rajmontem, Jitkou Čvančarovou, Davidem Suchařípou, Kateřinou Holánovou, Zuzanou Vejvodovou, Lucií Trmíkovou, Janou Strykovou a dalšími herci se chystá 7. července.

Jak uvádí překladatel Martin Hilský, raná Shakespearova hra je vůbec nejkratším autorovým kusem. „Fraška o dvou sourozeneckých dvojicích – identických dvojčatech - nabízí nejen vervu, tempo a neodolatelnou legraci, ale i důmyslnou hru s protiklady a paradoxy, kterou Shakespeare skvěle ovládal,“ říká Hilský. V Komedii omylů Shakespeare rozvinul i brilantní úvahu o vztazích muže a ženy, o významu jejich lásky, úcty a vzájemném prolínání jejich bytostí.

Režisér Ivan Rajmont, známý zejména inscenacemi v pražském Národním divadle, zvolil pro Komedii omylů silné, pečlivě sladěné herecké obsazení: dvojroli Antifola efezského a Antifola syrakuského ztvární Martin Pechlát z Divadla Komedie, který na sebe upozornil i ve filmech Nuda v Brně nebo Účastníci zájezdu. V dvojroli sluhy, Dromia efezského i syrakuského, uvidíme Filipa Rajmonta: syn Ivana Rajmonta hrál například ve filmu Nuda v Brně, projektu Horáková x Gottwald a seriálu Velmi křehké vztahy. Žárlivou manželku Adrianu ztvární „česká Sophia Loren“, úspěšná muzikálová i činoherní herečka Jitka Čvančarová, publiku známá třeba z inscenací Divadla Pod Palmovkou či seriálu Ordinace v Růžové zahradě, alternuje ji Lucie Trmíková, herečka Divadla Komedie, Divadla v Dlouhé a Divadla Na Zábradlí. Její sestru Lucianu hraje Kateřina Holánová (ND Praha, film Nuda v Brně) v alternaci s Janou Strykovou (Švandovo divadlo) a stálicí festivalu, Zuzanou Vejvodovou (Romeo a Julie, Večer tříkrálový, Othello, seriál Hraběnky). Dále uvidíme Davida Suchařípu, Martina Hoffmana, Radku Fiedlerovou, Marii Spurnou, Zdeňka Žáka, Milana Stehlíka a další.

„Svým způsobem je Komedie omylů bláznivým kolotočem ztrát a nálezů“, říká překladatel Martin Hilský. I tento Shakespearův kus podle něj vypovídá o zdání a skutečnosti, o iluzi a realitě, o tom, co se zdá být a co skutečně je. „Jsme skutečně tím, čím si myslíme, že jsme? A myslí si ostatní, že jsme tím, čím si myslíme, že jsme? A když si to myslí, jsme tím, co si myslí oni, anebo tím, co si myslíme my?,“ ptá se Hilský společně se Shakespearem. A protože jde o dílo geniálního autora, stejně se už několik století ptají i rozesmátí diváci.

Komedie omylů je jen v Praze plánována pětatřicetkrát, v Brně se bude hrát pět a v Bratislavě čtyři večery: v předprodeji, který se v Ticketportalu naplno rozběhne už od 15. května, patří zatím Komedie omylů - vedle Othella, uvedeného v obnovené premiéře - k nejžádanějšímu představení letního festivalu.

Další informace: fotogalerie Komedie omylů


> zpráva ke stažení zde [PDF 40 kB]12. května 2008

PRESS

22.09.2008- Výstavou Noční chodec prošlo 90 tisíc návštěvníků, PDF
09.09.2008- Shakespearovské slavnosti zažily příjemné léto, PDF
02.09.2008- Shakespearovské slavnosti uzavře Macbeth s thajskými boxery, PDF
15.08.2008- Shakespearovské slavnosti přivítají ostravskou Komedii omylů, PDF
25.07.2008- Sen noci svatojánské, PDF
24.07.2008- Shakespearovské slavnosti Ostravě přidávají Komedii omylů, PDF
06.07.2008- Komedie omylů, PDF
01.07.2008- Maximální fotografie Václava Chocholy, PDF
10.06.2008- LSS 2008 - HLAVNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA, PDF
10.06.2008- Maximální fotografie, PDF
03.06.2008- Pozvánka na tiskovou konferenci Letních shakespearovských slavností, PDF
26.05.2008- Ivana Jirešová jako královna víl na Shakespearovských slavnostech, PDF
14.05.2008- Vstupenky na Shakespearovské slavnosti už v prodeji !, PDF
12.05.2008- Letní shakespearovské slavnosti chystají Komedii omylů, PDF
30.04.2008- Maximální fotografie představí tajuplné snímky Václava Chocholy, PDF
14.04.2008- Předprodej vstupenek na Letní shakespearovské slavnosti zahájen, PDF

Tiskové informace a mediální servis LSS 2008:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833