ukončit historii
sobota 20.7.2024 14:04 hod.

Shakespearovské slavnosti zahajují prodej, lákadlem jsou Veselé paničky windsorské

Komedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela chystá jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 25. června do 3. září celkem na sedmi scénách: dvou v Praze a po jedné v Brně, Bratislavě, Ostravě, Košicích a ve Zvolenu. Program nabídne deset titulů, z toho tři premiéry. Generálním partnerem festivalu je opět finanční skupina PPF.

„Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká Jiří Menzel o Paničkách windsorských, zábavné hře o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti.

Do role bonvivánského rytíře Jana Falstaffa obsadil Menzel Bolka Polívku, důvtipnou paní Pažoutovou ztvární Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni, paní Brouzdalovou, hraje Eva Režnarová. „Obě jsou ženy, se kterými bychom rádi žili – pozitivní a vtipné,“ uvedl o obou herečkách Jiří Menzel po jejich prvním velikonočním setkání nad textem hry. Ten do češtiny přeložil Martin Hilský.

„Paní Pažoutová je roztomilá panička, která se v životě mírně nudí a vítá proto každý lechtivý impulz k pobavení,“ říká Simona Stašová. Podle ní se obě přítelkyně rády zasmějí, zejména na účet mužů – a právě v tom jim svůdcovský návrh rytíře Falstaffa skvěle padne do noty. „Obě dámy jsou zkušené a chytré, takže se Falstaff i diváci mají na co těšit,“ dodává Eva Režnarová.

Do dalších rolí obsadil Jiří Menzel Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Jiřího Čapku, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Jana Přeučila a další. Premiéra proběhne 25. června na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

Českou premiéru bude mít také tragédie MACBETH s Veronikou Freimanovou ve dvojroli Lady Macbeth a Lady Macduff. Poprvé uvidíme v Praze i hru ANTONIS A KLEOPATRA, nastudovanou loni v Bratislavě ve výborném slovensko-českém obsazení.

Program dále počítá s úspěšnými reprízami BOUŘE, JAK SE VÁM LÍBÍ a KOMEDIE OMYLŮ: tu letos uvedou slavnosti opět ve dvojí, pražské i ostravské, verzi. Na nové scéně ve Zvolenu bude uveden ještě SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ, kam se v roli královy víl Titanie vrací po mateřské pauze Sabina Laurinová.

Festival letos nabízí také dva tituly v angličtině: s představeními Sen noci svatojánské a Mnoho povyku pro nic se v rámci svého evropského turné v Praze krátce zastaví renomovaná THE BRITISH SHAKESPEARE COMPANY.

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.cz


> zpráva ke stažení zde [PDF 47 kB]14. dubna 2009

PRESS

02.09.2009- Shakespearovské slavnosti navštívilo 77.000 diváků, PDF
28.08.2009- Shakespearovské slavnosti uvedou Sen noci svatojánské, PDF
25.08.2009- Macbeth zpestří prázdniny studentům Open Gate, PDF
24.08.2009- Shakespearovské slavnosti uvedou Macbetha, hru o vášni a zrození zla, PDF
05.08.2009- Do Prahy míří Shakespeare v angličtině s paní Kingsleyovou, PDF
30.07.2009- Shakespearovské slavnosti nabídnou v srpnu komedie, PDF
23.07.2009- Ostravští herci přijíždějí dobýt Pražský hrad, PDF
15.07.2009- Shakespearovské slavnosti uvádějí v premiéře Antonia a Kleopatru, PDF
02.07.2009- Bouře s Janem Třískou letos už naposledy, PDF
25.06.2009- Shakespearovské slavnosti začínají Veselými paničkami, pokračují Bouří, PDF
10.06.2009- Letní shakespearovské slavnosti 2009 – hlavní tisková zpráva, PDF
02.06.2009- Roli Kalibana driluje Jan Tříska jako klavírní virtuóz své koncerty, PDF
15.05.2009- Shakespearovské slavnosti letos opět i v Ostravě, PDF
14.04.2009- Shakespearovské slavnosti zahajují prodej, lákadlem jsou Veselé paničky windsorské, PDF

Tiskové informace a mediální servis LSS 2009:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz