ukončit historii
pondělí 17.6.2024 22:33 hod.
Studenti Open Gate: z různých zemí i sociálních vrstev, foto: Karel Cudlín, zdroj: © archiv Open Gate

Studenti Open Gate: z různých zemí i sociálních vrstev, foto: Karel Cudlín, zdroj: © archiv Open Gate

Studenti Open Gate: z různých zemí i sociálních vrstev, foto: Michal Moučka, zdroj: © archiv Open Gate

Studenti Open Gate: z různých zemí i sociálních vrstev, foto: Michal Moučka, zdroj: © archiv Open Gate

Macbeth zpestří prázdniny studentům Open Gate

Závěrečný sraz před odchodem na zahraniční i české vysoké školy si dají v neděli 30. srpna na festivalu Letní Shakespearovské slavnosti první maturanti gymnázia Open Gate v Babicích. Navštíví tu poslední letošní představení hry Macbeth, jehož hvězdou je Veronika Freimanová v roli Lady Macbeth.

Jak uvádí ředitel školy Peter Nitsche, dílo a osobnost slavného dramatika se na Open Gate studuje ze všech možných úhlů. „Při výkladu bývají studenti Shakespearem brzy uchváceni – kým ten záhadný muž doopravdy byl, byl to královský agent nebo snad rebel a existují ještě nějaké neznámé hry?“, vypočítává Nitsche, sám původem z Velké Británie. I on je ostatně Shakespearovým velkým fanouškem a se zápalem o něm při hodinách vyučuje.

Se Shakespearem k mezinárodní maturitě

Open Gate, prestižní školu kolejního typu, studium nadaným dětem ze všech sociálních vrstev, založila v roce 2005 Nadace Educa manželů Kellnerových. Ta se nově stará o některé studenty i po přijetí na univerzity a vysoké školy, na něž se z letošních absolventů se na ně dostalo plných 100 % přihlášených. Specifikem školy je totiž i to, že se tu část předmětů vždy vyučovala v angličtině. A od letošního roku probíhá na vyšším gymnáziu v tomto jazyce dokonce veškerá výuka.

Podle Petere Nitscheho budou studenti Open Gate nově skládat rovněž mezinárodní maturitu (International Baccaluareate - IB) a hry jako Macbeth, Král Lear a Romeo a Julie se tu podrobně rozebírají právě jako součást osnov k této zkoušce. „Je to relevantní, náročné a současně poutavé studium,“ míní Nitsche. Překlenout jazykové záludnosti rané moderní angličtiny, v níž Shakespeare své hry psal, podle něj není prý až takový problém. „S jazykem ze 16. století samozřejmě studenti potřebují pomoci, neobvyklá bohatost vyjádření je ale právě to, co rozšiřuje jejich vědomosti a má nakonec velký vliv na zlepšování jejich angličtiny,“ říká ředitel Open Gate.

Léto s Macbethem u Veroniky Freimanové

Shakespearův Macbeth nečekaně zpestřil prázdniny i mladší dcery Veroniky Freimanové. Protože zkoušení a uvádění hry probíhalo z velké části v Bratislavě, kde musela herečka často pobývat, odletěla patnáctiletá Markéta o prázdninách na čtyřtýdenní jazykový kurz univerzity v Torontu. „Umět opravdu dobře anglicky je dnes pro teenagery naprostá nutnost, a když se při studiu spřátelí děti z nejrůznějších prostředí a vrstev, může to být ještě zajímavější,“ říká Veronika Freimanová. JejÍ dcera tak letos viděla nejen Niagarské vodopády, ale může si skypovat s kamarádkami z Indie, Japonska nebo Švýcarska. „Shakespearův Macbeth nám tak vlastně zařídili báječné léto,“ říká Freimanová. Symbolicky se s ním rozloučí právě před publikem, v němž zasedne i stovka studentů a pedagogů gymnázia Open Gate, pro které je angličtina jazykem číslo jedna.

----------
Gymnázium Open Gate zahájilo svůj provoz v září 2005, letos se tedy otevře studentům již popáté. V lednu 2009 škola obdržela certifikát  International Baccalaureate - IB Diploma Program: to znamená, že OPEN GATE – Boarding School se stalo prvním ryze českým gymnáziem, které umožňuje studentům skládat vedle české maturity i maturitu mezinárodní. Nový školní rok zahájí v září kolem 140 studentů, z nichž naprostá většina v areálu Open Gate nejen chodí do školy a smysluplně tu tráví svůj volný čas, ale na koleji zde i bydlí. Od nadcházejícího roku Open Gate nově nabízí i klasické denní studium.


> zpráva ke stažení zde [PDF 36 kB]25. srpna 2009

PRESS

02.09.2009- Shakespearovské slavnosti navštívilo 77.000 diváků, PDF
28.08.2009- Shakespearovské slavnosti uvedou Sen noci svatojánské, PDF
25.08.2009- Macbeth zpestří prázdniny studentům Open Gate, PDF
24.08.2009- Shakespearovské slavnosti uvedou Macbetha, hru o vášni a zrození zla, PDF
05.08.2009- Do Prahy míří Shakespeare v angličtině s paní Kingsleyovou, PDF
30.07.2009- Shakespearovské slavnosti nabídnou v srpnu komedie, PDF
23.07.2009- Ostravští herci přijíždějí dobýt Pražský hrad, PDF
15.07.2009- Shakespearovské slavnosti uvádějí v premiéře Antonia a Kleopatru, PDF
02.07.2009- Bouře s Janem Třískou letos už naposledy, PDF
25.06.2009- Shakespearovské slavnosti začínají Veselými paničkami, pokračují Bouří, PDF
10.06.2009- Letní shakespearovské slavnosti 2009 – hlavní tisková zpráva, PDF
02.06.2009- Roli Kalibana driluje Jan Tříska jako klavírní virtuóz své koncerty, PDF
15.05.2009- Shakespearovské slavnosti letos opět i v Ostravě, PDF
14.04.2009- Shakespearovské slavnosti zahajují prodej, lákadlem jsou Veselé paničky windsorské, PDF

Tiskové informace a mediální servis LSS 2009:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz