ukončit historii
Titulek pro tisk

HISTORIE

HISTORIE SLAVNOSTÍ

Premiéry

2011 - 

Zkrocení zlé ženy

2010 - 

Jindřich IV., Romeo a Julie (PaS de Theatre), Oko za oko – niečo za niečo, Merry Wives of Windsor, As You Like It (GB Theatre Company)

2009 - 

Veselé paničky windsorské, Macbeth, Midsummer Night's Dream, Much Ado About Nothing (British Shakespeare Company)

2008 - 

Komedie omylů, Antonius a Kleopatra, Komedie omylů (PaS de Theatre)

2007 - 

Bouře, Sen noci svatojánské

2006 - 

Othello, Jak se vám líbí

2005 - 

Večer tříkrálový, Kupec benátský, Shakespearovi šašci

2004 - 

Romeo a Julie, Blázni, milenci a básníci

2003 - 

Hamlet

2002 - 

Král Lear

2001 - 

Marná lásky snaha

2000 - 

Zkrocení zlé ženy

1999 - 

Jak se vám líbí

1998 - 

Macbeth

1995 - 

Zkrocení zlé ženy

1994 - 

Romeo a Julie

1990 - 

Sen noci svatojánské

 

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.

Festival trvá od konce června do začátku září a odehrává se na otevřených scénách v PRAZE (v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13), v BRNĚ (hrad Špilberk), v OSTRAVĚ (Slezskoostravský hrad) a v BRATISLAVĚ (Bratislavský hrad).

K dalším dějištím patří Košice, hrad Zvolen, farma Bolka Polívky v Olšanech a přírodní amfiteátr hradu Hukvaldy.

Vznik festivalu inicioval prezident Václav Havel. Ten začátkem 90. let otevřel Pražský hrad umělcům, aby na Hrad přilákali veřejnost. První shakespearovské představení tu proběhlo už v roce 1990 a od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel festivalu svoji osobní záštitu.

Akci svou záštitou podpořil v roce 2004 i současný prezident Václav Klaus. Od roku 2005 festival aktivně spolupracuje i s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Velkým příznivcem slavností je také hlavní partner festivalu, skupina PPF. Tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu podporuje festival už od roku 2000. Díky její iniciativě se divadelní přehlídka rozšířila o prestižní fotografické výstavy i velkorysé akce charitativní (benefiční představení na pomoc po povodních v roce 2002, speciální projekty na pomoc neslyšícím dětem, výkonným umělcům v životních nesnázích atd.).

Od roku 1998 je pořadatelem slavností AGENTURA SCHOK, spol. s r.o.. Právě pod jejím vedením se festival nebývale rozrostl co do obsahu i kvality uváděných inscenací.

Důležitou roli při pořádání LSS hrají také jeho tradiční spolupořadatelé - Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha. Na existenci Shakespearovských slavností kdysi zareagoval i Buckinghamský palác: o pokračování festivalu projevil zájem formou osobního dopisu princ Charles.

O popularitě slavností svědčí živý zájem o vstupenky, rekordní počty návštěvníků (až 87.000 za sezónu) i celková úroveň akce, promítající se v nebývalém mediálním ohlasu a uznalých kritikách. Během léta se odehraje přes 140 představení a open-air hlediště s kapacitou 600-1000 míst bývají pravidelně plná. Akce s každoročními premiérami nově nastudovaných Shakespearových her se za dobu své existence etablovala na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechává ujít.

Za AGENTURU SCHOK, tradičního pořadatele LSS
Michal Rychlý, ředitel

HLEDAT
GOOGLE PŘEKLADAČ: