ukončit historii

Tisková zpráva, 12. července 2018

Do Královských zahrad Pražského hradu se vrací Hamlet, nejslavnější divadelní hra všech dob

Drama, vypjaté rodinné vztahy, politikaření, ale i velká dávka vtipu a sarkasmu. Na Letních shakespearovských slavnostech se od 25. července do 7. srpna bude hrát loňská premiéra HAMLET.

Herecký návrat do téže řeky

V inscenaci Michala Vajdičky exceluje Jaroslav Plesl, pro kterého jde již o druhou hamletovskou příležitost, poprvé si roli osahal v představení Dejvického divadla. „Vstoupit do role podruhé je vždycky ošidné, ovšem jak jsem už Hamleta hrál, mám pocit, že mám tu postavu částečně zmapovanou. Ale opravdu jen částečně. Při zkouškách jsem si opět uvědomil, že by ten příběh fungoval, i kdyby se hrál v 1 + 1 v paneláku v Litvínově. Natolik jsou vztahy v něm obsažené čitelné a aktuální,” říká o své roli.

A jak vidí mnohovrstevnatou tragédii překladatel Martin Hilský? „Hamlet byl od doby svého vzniku čten na spoustu způsobů, přičemž každý z nich představuje jistou redukci, ať už je vykládán jako politická, anebo čistě rodinná hra. Kromě toho je Hamlet de facto první anglická detektivka, protože je třeba vypátrat vraha krále Hamleta a podat o tom důkazy.”

Když Hamlet nosí tenisky

Režisér Michal Vajdička pojal HAMLETA velmi současně a civilně. Hraje se mezi pouličními lampami v baloňácích a teniskách. To klíčové, neboli rodinné drama kolem zákeřné královraždy, ale zůstává. A na jaké obsazení se diváci mohou těšit? Jaroslavu Pleslovi v titulní roli sekunduje Hynek Čermák v dvojroli Claudia a ducha, Lenka Vlasáková zaujme jako Hamletova matka Gertruda a v roli nešťastně zamilované Ofélie se představí Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Čermák Mackovou.

Divadelní rekordman

Na slavné tragédii si dal William Shakespeare mimořádně záležet – je jeho vůbec nejdelším kusem, na celém světě se proto pravidelně hraje ve zkrácené formě. Už za Shakespearova života byl HAMLET jeho nejpopulárnější hrou a více než čtyři sta let od prvního uvedení se na tom vůbec nic nezměnilo. Tato tragédie je navíc oblíbená nejen v divadle, ale i ve filmu, hned po Popelce jde o druhou nejčastěji zfilmovanou předlohu!

Praktické informace

Letní shakespearovské slavnosti se opět konají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze se odehrají na dvou scénách. V Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Vstupenky na pražská představení je možné zakoupit na www.shakespeare.cz a v síti Ticketportal. Představení začínají ve 20:30.

Partneři slavností

Generální partner:  skupina PPF

Hlavní partneři: HOME CREDIT, CETIN

Partner premiérové inscenace: STRABAG

Hlavní mediální partneři: PRÁVO, RÁDIO IMPULS, PRIMA

Partneři: HOFFMANN A ŽIŽÁK – OFICIÁLNÍ DEALER MERCEDES-BENZ, AGENTURA CZECHTOURISM, MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJLAUNDRYLAND PRAHA, HOTEL BELVEDERE PRAHA, ERPET, URBANLUX – VÝHRADNÍ DISTRIBUTOR CROCS PRO ČR A SR

Mediální partneři: GLANC, STORY,  TÝDENÍK KVĚTY, ROCK ZONE, NOVINKY.CZiPRIMA, SCENA.CZ

Spolupořadatelé: HLAVNÍ MĚSTO PRAHA, MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1, SPRÁVA PRAŽSKÉHO HRADU

Pořadatelem Letních shakespearovských slavností je AGENTURA SCHOK.

Skupina PPF

Dlouholetým generálním partnerem festivalu je skupina PPF. Firmy patřící do skupiny PPF a její akcionáři přispívají institucím i jednotlivcům na projekty z oblasti vzdělávání, podpory zdraví a kultury. Díky finančním příspěvkům PPF tak žije řada kulturních projektů, například Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, Letní shakespearovské slavnosti, festival umění v pražských galeriích Týden umění nebo pražské výstavní prostory Ateliér Josefa Sudka a Galerie Václava Špály. PPF rovněž spravuje zřejmě největší soukromou sbírku české a slovenské fotografie a rozsáhlou sbírku obrazů. Poprvé bude ucelený reprezentativní výběr ze sbírky PPF k vidění v Oblastní galerii Liberec od 21. června do 30. září 2018. Zvuk orchestru České filharmonie obohatilo šest strunných hudebních nástrojů, které PPF předala České filharmonii do užívání. Prostřednictvím dceřiné společnosti CETIN je PPF technologickým partnerem světoznámého hudebního festivalu Pražské jaro.

www.ppf-art.cz

Rodinná nadace zakladatele PPF Petra Kellnera a jeho ženy Renáty – Nadace The Kellner Family Foundation – se věnuje především aktivitám z oblasti vzdělávání. Klíčovými projekty, do nichž směřuje největší část zhruba z 90 mil. Kč, které Nadace každoročně rozdělí, jsou sociální stipendia studentům osmiletého gymnázia Open Gate, finanční granty z projektu Univerzity na úhradu školného nebo životních nákladů spojených se studiem vysoké školy a prostředky pro realizaci projektu Pomáháme školám k úspěchu ve veřejných základních školách.

www.kellnerfoundation.cz

Vstupenky na Letní shakespearovské slavnosti koupíte zde


ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

ODHLÁŠENÍ Z NEWSLETTERU

PPF - generální partner Letních shakespearovských slavností