ukončit historii

Tisková zpráva, 26. června 2018

26. června: Začátek Letních shakespearovských slavností.
Přinesou komediální novinku i reprízy klasiky

Dnešním dnem začínají Letní shakespearovské slavnosti. Letošní premiérou je DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ, něžně melancholická komedie v režii předního českého divadelníka Jana Antonína Pitínského. Diváci si užijí i řadu dalších her, například loňskou beznadějně vyprodanou premiéru HAMLET nebo komediální klasiku VEČER TŘÍKRÁLOVÝ. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na www.shakespeare.cz. Generálním partnerem Slavností je skupina PPF.

Dávka romantiky i smíchu

Jak to dopadne, když chudá dcera lékaře uvěří, že se jí podaří získat lásku vznešeného a nedostupného Bertrama? Jména jako Anna Fialová, Ondřej Pavelka, Martin Siničák, Martin Dejdar nebo David Novotný v obsazení komedie DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ slibují herecký koncert. „Myslím, že Bertram je mladý, slušně vychovaný hoch z malého města. Po smrti otce se jeho poručnictví ujímá sám král, Bertram získává nové postavení, peníze, ale i nevyžádanou ženu. Tyto události mu poněkud zamotají hlavu a lehce zatřesou charakterem,” říká o své roli Bertrama talentovaný brněnský herec Martin Siničák.

DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ patří v Česku k méně inscenovaným shakespearovským hrám, v rámci díla nejslavnějšího světového dramatika má ale výjimečné postavení, jde o jedno z autorových loučení se s komediálním žánrem. “Když jsem si hru přečetla poprvé, vnímala jsem svou roli Heleny jako holku, která ví, co chce. Pak jsem ji trochu přehodnotila. Helena občas reaguje i hodně přehnaně, někdy se chová až hystericky, jako nějaká šílená fanynka. Ale je to pochopitelné, žena občas dokáže ze strachu, že bude chlapem odmítnutá, udělat i strašnou blbost,” popisuje práci na představení Anna Fialová.

Shakespearovský vrchol: Večer tříkrálový a Hamlet

Kromě premiéry se diváci v Praze mohou těšit na dalších 8 her. Na programu je opět HAMLET, slavná tragédie na motivy skandinávského příběhu, o které se někdy mluví jako o první anglické detektivce. Jedna z nejtíživějších Shakespearových her geniálně propojuje rodinná i politická dramata. V hlavní roli předvádí mimořádný výkon Jaroslav Plesl, kterému sekundují Hynek Čermák, Lenka Vlasáková či Veronika Khek Kubařová. Hra bude uváděna od 25. června do 7. srpna v královské zahradě Pražského hradu.

Na toto představení naváže rozpustile zamilovaná komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE, kterou napsal William Shakespeare v roce 1601, tedy ve stejné době jako Hamleta. “Tato hra začíná a končí hudbou, je to bez nadsázky Shakespearova nejhudebnější komedie,” říká překladatel Martin Hilský. Jména jako Milan Šteindler, Václav Kopta, Martin Pechlát, Josef Carda nebo Nela Boudová slibují pořádný útok na bránici. K vidění od 9. do 21. srpna v Královské zahradě Pražského hradu.

Praktické informace

Letní shakespearovské slavnosti se opět konají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze se odehrají na dvou scénách. V Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Vstupenky na pražská představení je možné zakoupit na www.shakespeare.cz a v síti Ticketportal. Představení začínají ve 20:30.

Partneři slavností

Generální partner:  skupina PPF

Hlavní partneři: HOME CREDIT, CETIN

Partner premiérové inscenace: STRABAG

Hlavní mediální partneři: PRÁVO, RÁDIO IMPULS, PRIMA

Partneři: HOFFMANN A ŽIŽÁK – OFICIÁLNÍ DEALER MERCEDES-BENZ, AGENTURA CZECHTOURISM, MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJLAUNDRYLAND PRAHA, HOTEL BELVEDERE PRAHA, ERPET, URBANLUX – VÝHRADNÍ DISTRIBUTOR CROCS PRO ČR A SR

Mediální partneři: GLANC, STORY,  TÝDENÍK KVĚTY, ROCK ZONE, NOVINKY.CZiPRIMA, SCENA.CZ

Spolupořadatelé: HLAVNÍ MĚSTO PRAHA, MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1, SPRÁVA PRAŽSKÉHO HRADU

Pořadatelem Letních shakespearovských slavností je AGENTURA SCHOK.

Skupina PPF

Dlouholetým generálním partnerem festivalu je skupina PPF. Firmy patřící do skupiny PPF a její akcionáři přispívají institucím i jednotlivcům na projekty z oblasti vzdělávání, podpory zdraví a kultury. Díky finančním příspěvkům PPF tak žije řada kulturních projektů, například Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, Letní shakespearovské slavnosti, festival umění v pražských galeriích Týden umění nebo pražské výstavní prostory Ateliér Josefa Sudka a Galerie Václava Špály. PPF rovněž spravuje zřejmě největší soukromou sbírku české a slovenské fotografie a rozsáhlou sbírku obrazů. Poprvé bude ucelený reprezentativní výběr ze sbírky PPF k vidění v Oblastní galerii Liberec od 21. června do 30. září 2018. Zvuk orchestru České filharmonie obohatilo šest strunných hudebních nástrojů, které PPF předala České filharmonii do užívání. Prostřednictvím dceřiné společnosti CETIN je PPF technologickým partnerem světoznámého hudebního festivalu Pražské jaro.

www.ppf-art.cz

Rodinná nadace zakladatele PPF Petra Kellnera a jeho ženy Renáty – Nadace The Kellner Family Foundation – se věnuje především aktivitám z oblasti vzdělávání. Klíčovými projekty, do nichž směřuje největší část zhruba z 90 mil. Kč, které Nadace každoročně rozdělí, jsou sociální stipendia studentům osmiletého gymnázia Open Gate, finanční granty z projektu Univerzity na úhradu školného nebo životních nákladů spojených se studiem vysoké školy a prostředky pro realizaci projektu Pomáháme školám k úspěchu ve veřejných základních školách.

www.kellnerfoundation.cz

Vstupenky na Letní shakespearovské slavnosti koupíte zde


ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ

ODHLÁŠENÍ Z NEWSLETTERU

PPF - generální partner Letních shakespearovských slavností