ukončit historii
Hana Vagnerová (Hermie) a David Prachař (Theseus/Oberon), Sen noci svatojánské 2013, zdroj: © AGENTURA SCHOK, foto: Pavel Mára
PPF - generální partner Letních shakespearovských alavností

GENERÁLNÍ PARTNER LETNÍCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLAVNOSTÍ

HISTORIE SLAVNOSTÍ

Premiéry

2012

Richard III.

2011

Zkrocení zlé ženy

2010

Jindřich IV., Romeo a Julie (PaS de Theatre), Oko za oko – niečo za niečo, Merry Wives of Windsor, As You Like It (GB Theatre Company)

2009

Veselé paničky windsorské, Macbeth, Midsummer Night\'s Dream, Much Ado About Nothing (British Shakespeare Company)

2008

Komedie omylů, Antonius a Kleopatra, Komedie omylů (PaS de Theatre)

2007

Bouře, Sen noci svatojánské

2006

Othello, Jak se vám líbí

2005

Večer tříkrálový, Kupec benátský, Shakespearovi šašci

2004

Romeo a Julie, Blázni, milenci a básníci

2003

Hamlet

2002

Král Lear

2001

Marná lásky snaha

2000

Zkrocení zlé ženy

1999

Jak se vám líbí

1998

Macbeth

1995

Zkrocení zlé ženy

1994

Romeo a Julie

1990

Sen noci svatojánské

 

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.

Festival trvá od konce června do začátku září a odehrává se na otevřených scénách v PRAZE (v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a od roku 2007 také na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13, v BRNĚ (hrad Špilberk), v OSTRAVĚ (Slezskoostravský hrad) a v BRATISLAVĚ (Bratislavský hrad).

K dalším dějištím patří Košice, hrad Zvolen, farma Bolka Polívky v Olšanech a přírodní amfiteátr hradu Hukvaldy.

Vznik festivalu inicioval prezident Václav Havel. Ten začátkem 90. let otevřel Pražský hrad umělcům, aby na Hrad přilákali veřejnost. První shakespearovské představení tu proběhlo už v roce 1990 a od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel festivalu svoji osobní záštitu.

Akci svou záštitou podpořil v roce 2004 i tehdejší prezident Václav Klaus. Od roku 2005 festival aktivně spolupracuje i s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Velkým příznivcem slavností je také hlavní partner festivalu, skupina PPF. Tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu podporuje festival už od roku 2000. Díky její iniciativě se divadelní přehlídka rozšířila o prestižní fotografické výstavy i velkorysé akce charitativní (benefiční představení na pomoc po povodních v roce 2002, speciální projekty na pomoc neslyšícím dětem, výkonným umělcům v životních nesnázích atd.).

Od roku 1998 je pořadatelem slavností AGENTURA SCHOK, spol. s r.o.. Právě pod jejím vedením se festival nebývale rozrostl co do obsahu i kvality uváděných inscenací.

Důležitou roli při pořádání LSS hrají také jeho tradiční spolupořadatelé - Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha. Na existenci Shakespearovských slavností kdysi zareagoval i Buckinghamský palác: o pokračování festivalu projevil zájem formou osobního dopisu princ Charles.

O popularitě slavností svědčí živý zájem o vstupenky, rekordní počty návštěvníků (až 87.000 za sezónu) i celková úroveň akce, promítající se v nebývalém mediálním ohlasu a uznalých kritikách. Během léta se odehraje přes 140 představení a open-air hlediště s kapacitou 600-1000 míst bývají pravidelně plná. Akce s každoročními premiérami nově nastudovaných Shakespearových her se za dobu své existence etablovala na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechává ujít.

Za AGENTURU SCHOK, spol. s r.o., pořadatele LSS
Michal Rychlý, ředitel

Předprodej vstupenek v Praze exkluzivně v síti Ticketportal.Předprodej vstupenek v Praze exkluzivně v síti TICKETPORTAL

FULLTEXT

NEWSLETTER