Macbeth v úterý ovládne Hrad

tisková zpráva, 27. června 2022

Hlavní postava shakespearovské tragédie odhalí v úterý 28. června od 20:30 své plány před prvními diváky v Královské zahradě Pražského hradu. Zahájí tak další sezónu Letních shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je skupina PPF. Na Macbetha postupně naváží premiérové novinky Koncertu pro Mr. Shakespeara a Sen noci svatojánské, a dále reprízy magické komedie Bouře, Zimní pohádky nebo Hamleta.

Přestože by se napětí před úvodní premiérou dalo krájet, atmosféra v zákulisí je natěšená. Je jasné, že herci už se nemohou dočkat diváků. Noční zkoušky byly náročné, a fakt, že budou představení začínat ve 20:30, kdy je venku ještě světlo, si nikdo nedovede představit. Výjimkou je Lenka Krobotová, která není na Letních shakespearovských slavnostech nováčkem. V roce 2015 si zahrála roli paní Kapuletové v Romeovi a Julii, o čtyři roky později alternovala s Petrou Špalkovou Hermionu v Zimní pohádce. V letošní premiéře hraje po boku Marka Němce Lady Macbeth. „Je to nádherná role v jedné z nejlepších Shakespearových her, kterou prostě nešlo odmítnout. Temnota té postavy je herecky velmi lákavá, protože každý z nás má v sobě temné stránky a démony, ale hledá hranice, co to je se nebát, a kdy a jak dát věcem volný průchod. Na takovou výzvu se těším. Navíc mě láká i velké jeviště a venkovní prostor,” říká Lenka Krobotová alias Lady Macbeth.

Každý má v sobě svého Macbetha

„Macbeth byl první titul, který mě napadl, když jsem dostal od LSS nabídku na režii. Z celého Shakespearova díla je mi tato hra nejbližší. Uvědomil jsem si, že není tak zajímavé sledovat něčí cestu vzhůru, ale mnohem víc mě fascinuje cesta na dno a temná zákoutí lidské duše. A každý někdy pocítí touhu pustit se za lákadlem zla,” přibližuje svůj výběr režisér Jakub Krofta. Lenka Krobotová byla jeho první režijní volbou. „Teprve k ní jsem hledal odpovídajícího představitele Macbetha. Jsem šťastný, že nabídku přijal právě Marek Němec. Myslím, že dohromady tvoří úžasně autentický a silný pár, který diváky dokáže pořádně vyděsit!”

A čarodějnice? „Ty tam musí být! V naší inscenaci jsou to muzikantky, provokatérky – inscenace je tak trochu jejich koncertem. Texty čarodějnic jsou částečně zhudebněny a interpretovány za živého doprovodu saxofonu, klarinetu, violoncella a bicích. Naše čarodějnice chtějí hlavně provokovat, aby se svět otáčel a nezastavil se na místě. A to se jim v případě Macbetha podaří. Jestli to skončí dobře nebo špatně, to už je jim nejspíš dost jedno, hlavně aby nebyla nuda,“ dodává režisér Krofta.

Nejtemnější noc ze všech

Už v dramaturgii hry je zakotven fakt stmívání, které paralelně s představením probíhá, atmosféra se stává čím dál tím temnější, tak jak se příběh tyrana propadá do temné noci. A ještě temnější noc nastane pro ty, kdo si včas nekoupí své vstupenky a na letošní Slavnosti se tak nedostanou. Doporučujeme všem zájemcům na nic nečekat a koupit si vstupenku dříve, než bys řekl Shakespeare! Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz anebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. O aktualitách jsou diváci informováni také prostřednictvím Instagramu a Facebooku.

Partneři

Generální partner:  skupina PPF

Hlavní partneři: HOME CREDIT, CETIN

Hlavní mediální partneři: PRÁVO, FREKVENCE 1, NOVA

Partneři: STRABAG, HOFFMANN A ŽIŽÁK – OFICIÁLNÍ DEALER MERCEDES-BENZ, FILMSERVICE, LAUNDRYLAND PRAHA, HOTEL BELVEDERE PRAHA, URBANLUX – VÝHRADNÍ DISTRIBUTOR CROCS PRO ČR A SR, OREA HOTELS & RESORTS

Mediální partneři: GLANC, VLASTA, NOVINKY.CZ, SCENA.CZ

Spolupořadatelé: SPRÁVA PRAŽSKÉHO HRADU, HLAVNÍ MĚSTO PRAHA, MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1


Lov na losa / situační komedie. Hrají: Jana Polášková, Petra Horváthová, Saša Rašilov, Marek Daniel a Ladislav Hampl

NEPŘEHLÉDNĚTE

Díla Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského najdete v nakladatelství ATLANTIS.

Zrušená představení v sezóně 2022.

PPF - generální partner Letních shakespearovských slavností
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: