ukončit historii

Tisková zpráva, 7. 6. 2016

„Večer tříkrálový mám ze Shakespearových komedií vůbec nejraději,“ říká o letošní premiéře Letních shakespearovských slavností režisérka Jana Kališová. 

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je již tradičně investiční skupina PPF, přinese na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě více než 140 představení. Slavnosti zahájí 28. června inscenace VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE v režii Jany Kališové.

Láska a její až nejbláznivější podoby jsou hlavním tématem této sváteční komedie, kterou anglický dramatik napsal pravděpodobně v roce 1601. Do hlavních rolí obsadila režisérka Jana Kališová, mimo jiné, Nelu Boudovou, Marii Doležalovou, Moniku Timkovou, Milana Šteindlera, Václava Koptu, Tomáše Měcháčka nebo Petra Stacha. Příběh odehrávající se na mořském pobřeží výtečně vystihuje scénografické řešení Martina Choholouška. O kostýmy se postarala Sylva Zimula Hanáková a o hudební stránku Daniel Šubrt. Hudba zde hraje důležitou roli, a tak se diváci mohou těšit i na doprovod živé kapely. Premiéra se bude tradičně konat na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kam se na začátku června přesunuly zkoušky, které, jak známo, probíhají ve večerních a nočních hodinách.

V Praze se bude opět hrát na dvou plenérových scénách. Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí přivítá od 2. srpna loňskou divácky velmi úspěšnou milostnou tragédii ROMEO A JULIE s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem v režii autorské dvojice SKUTR. Poté se na sedm večerů představí stálice Slavností VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ. Poslední dva srpnové večery budou patřit bratislavskému nastudování tragédie OTHELLO v režii Michala Vajdičky v hlavních rolích s Jozefem Vajdou, Veronikou Kubařovou, Ľubošem Kostelným. Pozoruhodná inscenace má i netradičně pojatou scénografii, kdy je dekorace umístěna do středu hlediště mezi diváky.

V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu jsou kromě zmiňované premiéry na programu tři speciální večery, které vznikají u příležitosti letošního 400. výročí od úmrtí Williama Shakespeara. První dva, v režii Václava Lautnera pod názvem POCTA SHAKESPEAROVI, jsou připraveny ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským, který se zároveň ujal role moderátora. Spolu s ním se na Pražský hrad vrací herecká legenda Jan Tříska. Těšit se můžete na humorné i vážnější dialogy a sonety v podání dalších oblíbených herců, to vše obohatí živá hudba a zpěv. Třetí večer je vyhrazen plenérové verzi RICHARDA III. v podání souboru Prague Shakespeare Company. Představení je hráno v angličtině a v roli královny Alžběty se představí velvyslankyně Britského království paní Jan Thompson. Nejvyššímu purkrabství Pražského hradu budou dále patřit úspěšná představení z loňských ročníků MNOHO POVYKU PRO NIC, SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ a letošní premiéra ostravské produkce, tragédie HAMLET.

Dovolujeme si upozornit diváky Letních shakespearovských slavností v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, že po představení je jediný možný východ z areálu Pražského hradu směrem na Klárov, tj. dolů po Starých zámeckých schodech k zastávkám metra a tramvaje Malostranská. Ostatní východy se z bezpečnostních důvodů zavírají již ve 22:00. Děkujeme za pochopení.

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji na www.shakespeare.cz a v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 a cena vstupenek je od 290,- Kč. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách vstupenek a možných slevách naleznete na www.shakespeare.cz. Aktuální fotogalerii k jednotlivým představením naleznete zde: www.shakespeare.cz/cz/fotogalerie/7/

Generálním partnerem festivalu je investiční skupina PPF. Firmy patřící do skupiny PPF a její akcionáři přispívají jednotlivcům i institucím na projekty z oblasti vzdělávání, podpory zdraví a kultury. Díky finančním příspěvkům PPF tak žije řada kulturních projektů, například Divadlo Járy Cimrmana, Letní shakespearovské slavnosti nebo pražské výstavní prostory Ateliér Josefa Sudka a Galerie Václava Špály. PPF rovněž spravuje zřejmě největší soukromou sbírku české fotografie a rozsáhlou sbírku obrazů. Zvuk orchestru České filharmonie obohatilo šest strunných hudebních nástrojů, které PPF předala České filharmonii do užívání. Prostřednictvím své dceřiné společnosti CETIN je PPF generálním partnerem světoznámého hudebního festivalu Pražské jaro.

PARTNEŘI LETNÍCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLAVNOSTÍ 2016

Generální partner: investiční skupina PPF.
Hlavní partneři: HOME CREDIT, O2 Czech Republic, ČEZ.
Hlavní mediální partneři: PRÁVO, IMPULS, PRIMA.
Partneři: BMW, KRÁLOVSKÝ PIVOVAR KRUŠOVICE, ČESKÁ POŠTA, LAUNDRYLAND PRAHA, STUDENT AGENCY, MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ, KUDYZNUDY.CZ.
Mediální partneři: Novinky.cz, Mladá fronta, Euro, Prima Style, Scena.cz, JCDecaux, Rock Zone, Glanc, Story.

Pořadatelem Letních shakespearovských slavností je AGENTURA SCHOK.

FULLTEXT


Erpet Golf Centrum
PPF - generální partner Letních shakespearovských slavností