ukončit historii

Tisková zpráva, 5. 9. 2016

Letošní novinkou Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete se v uplynulém víkendu rozloučily Letní shakespearovské slavnosti se svými diváky. Vydařená komedie v režii Jany Kališové s atraktivním hereckým obsazením v čele s Marií Doležalovou, Nelou Boudovou, Václavem Koptou, Milanem Šteindlerem, Martinem Pechlátem nebo Petrem Stachem si brzy získala diváckou přízeň a rozhodně se objeví na programu i v příštím roce.

Kromě toho nabídly Slavnosti dalších osm her Williama Shakespeara na letních scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Návštěvníci opět podlehli tragické lásce Romea a Julie  v podání Jana Sklenáře a Terezy Voříškové i kouzlu Snu noci svatojánské s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem. Nadšení znovu vzbudila inscenace Jiřího Menzela Mnoho povyku pro nic, dařilo se také ostravské novince, tragédii Hamlet,  v hlavní roli s Tomášem Savkou. Slovenské inscenace jsou oblíbené nejen v Bratislavě, ale i v Čechách a na Moravě. A tak se diváci již pátým rokem nechali unést komedií Dvaja páni z Verony i mimořádnou inscenací Michala Vajdičky Othello.  Výčet her letošní sezóny uzavírají komedie Jak se Vám líbí v ostravské produkci a Veselé paničky windsorské, ve kterých již osm let excelují Simona Stašová s Evou Režnarovou a Bolkem Polívkou.

Program na Pražském hradě neopomenul ani čtyřsté výročí úmrtí nejslavnějšího anglického dramatika a věnoval mu dva speciální projekty. Prvním byl komponovaný pořad Pocta Shakespearovi připravený profesorem Martinem Hilským, v němž se mj. po několika letech představil na Pražském hradě Jan Tříska. Druhým pak historická tragédie Richard III. v originálním podání Prague Shakespeare Company hraná v angličtině.

Počasí bylo v porovnání s loňským rokem o něco méně letní, ale i tak lze celkově konstatovat, že Letním shakespearovským slavnostem přálo. Z původně plánovaných 143 představení bylo odehráno 139. Pro nepříznivé počasí se po jednom představení zrušilo v Praze, Brně, Ostravě i v Bratislavě. Oblíbenou divadelní přehlídku pod širým nebem navštívilo 87.060 diváků. Z toho 48.251 v Praze, 13.502 v Brně, 15.303 v Ostravě a 10.004 v Bratislavě.

Letošní ročník nejlépe shrnuje umělecký ředitel Slavností Libor Gross: „Máme za sebou vydařenou sezónu. Nabídli jsme divákům opravdu pestrou škálu inscenací, na své si tak, doufám, přišel každý.  Děkuji všem našim příznivcům, kteří se k nám i opakovaně vracejí, velmi si jejich náklonnosti vážíme. Též hercům i veškerému divadelnímu personálu náleží náš velký dík. A v neposlední řadě bych rád poděkoval našim partnerům a sponzorům, v čele s investiční skupinou PPF, bez jejíž podpory by Letní shakespearovské slavnosti nikdy nebyly tam, kde dnes jsou. Letošní ročník skončil, paralelně se rozbíhají přípravy na sezónu další, která bude, věříme, minimálně stejně úspěšná jako ta letošní. A ještě bych se rád omluvil meteorologům, které jsem mnohokrát proklel, pochopil jsem, že počasí se předpovídat nedá,“ dodává s úsměvem Gross.

PARTNEŘI LETNÍCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLAVNOSTÍ 2016

Generální partner: investiční skupina PPF.
Hlavní partneři: HOME CREDIT, O2 Czech Republic, ČEZ.
Hlavní mediální partneři: PRÁVO, IMPULS, PRIMA.
Partneři: BMW, KRÁLOVSKÝ PIVOVAR KRUŠOVICE, ČESKÁ POŠTA, LAUNDRYLAND PRAHA, STUDENT AGENCY, MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ, KUDYZNUDY.CZ, DOPRAVNÍ PODNIK HL. M. PRAHY.
Mediální partneři: Novinky.cz, Mladá fronta, Euro, Prima Style, Scena.cz, JCDecaux, Rock Zone, Glanc, Story.

Pořadatelem Letních shakespearovských slavností je AGENTURA SCHOK.

FULLTEXT


Erpet Golf Centrum
PPF - generální partner Letních shakespearovských slavností