ukončit historii
Titulek pro tisk

HISTORIE

HISTORIE SLAVNOSTÍ

Premiéry

1990 - 

Sen noci svatojánské

1994 - 

Romeo a Julie

1995 - 

Zkrocení zlé ženy

1998 - 

Macbeth

1999 - 

Jak se vám líbí

2000 - 

Zkrocení zlé ženy

2001 - 

Marná lásky snaha

2002 - 

Král Lear

2003 - 

Hamlet

2004 - 

Romeo a Julie, Blázni, milenci a básníci

2005 - 

Večer tříkrálový, Kupec benátský, Shakespearovi šašci

2006 - 

Othello, Jak se vám líbí

2007 - 

Bouře, Sen noci svatojánské

2008 - 

Komedie omylů, Antonius a Kleopatra, Komedie omylů (PaS de Theatre)

2009 - 

Veselé paničky windsorské, Macbeth, Midsummer Night's Dream, Much Ado About Nothing (British Shakespeare Company)

2010 - 

Jindřich IV., Romeo a Julie (PaS de Theatre), Oko za oko – niečo za niečo, Merry Wives of Windsor, As You Like It (GB Theatre Company)

 

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší shakespearovskou divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě.

Shakespearovy hry uvádíme letos ve starobylých kulisách PRAŽSKÉHO, BRNĚNSKÉHO, BRATISLAVSKÉHO a SLEZSKOOSTRAVSKÉHO HRADU. V roce 2011 hrajeme také v KOŠICÍCH, na hradě ZVOLEN, na farmě Bolka Polívky v OLŠANECH a v přírodním amfiteátru hradu HUKVALDY.

Podnět k uspořádání letní divadelní přehlídky přišel začátkem 90. let od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ten vyzval umělce, aby na Pražský hrad přilákali co nejširší veřejnost. Jednou z tradičních kulturních akcí jsou na Hradě od té doby právě Shakespearovské slavnosti, pořádané na nádvoří Nejvyššího purkrabství pravidelně od roku 1994. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel slavnostem svoji osobní záštitu.

Akci svou záštitou podpořil v roce 2004 i současný prezident Václav Klaus. Od roku 2005 festival aktivně spolupracuje i s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Velkým příznivcem Slavností je také hlavní partner festivalu, skupina PPF. Tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu podporuje festival už od roku 2000. Díky její iniciativě se divadelní přehlídka rozšířila o prestižní fotografické výstavy i velkorysé akce charitativní (benefiční představení na pomoc po povodních v roce 2002, speciální projekty na pomoc neslyšícím dětem, výkonným umělcům v životních nesnázích atd.).

Od roku 1998 je pořadatelem slavností AGENTURA SCHOK, spol. s r.o.. Právě pod jejím vedením se festival nebývale rozrostl co do obsahu i kvality uváděných inscenací.

Důležitou roli při pořádání LSS hrají také jeho tradiční spolupořadatelé - Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha. Na existenci Shakespearovských slavností kdysi zareagoval i Buckinghamský palác: o pokračování festivalu projevil zájem formou osobního dopisu princ Charles.

O popularitě slavností svědčí živý zájem o vstupenky, rekordní počty návštěvníků (až 87.000 za sezónu) i celková úroveň akce, promítající se v nebývalém mediálním ohlasu a uznalých kritikách. Během léta se odehraje přes 140 představení a open-air hlediště s kapacitou 600-1000 míst bývají pravidelně plná. Akce s každoročními premiérami nově nastudovaných Shakespearových her se za dobu své existence etablovala na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechává ujít.

Za AGENTURU SCHOK, tradičního pořadatele LSS
Michal Rychlý, ředitel

AKTUÁLNĚ:
HLEDAT
GOOGLE PŘEKLADAČ: