ukončit historii
čtvrtek 18.7.2024 10:59 hod.

HISTORIE

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarším a největším open-air divadelním festivalem svého druhu v Evropě.

Originální přehlídka her Williama Shakespeara, uváděná pod širým nebem ve starobylých kulisách PRAŽSKÉHO, BRNĚNSKÉHO, a BRATISLAVSKÉHO a nově i SLEZSKOOSTRAVSKÉHO HRADU, pokračuje i v roce 2009. Představení letos probíhají také v Košicích, v Praze se hraje na dvou scénách: kromě tradiční scény v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu se Shakespearovy hry uvádějí také na nádvoří Lichtenštejnského paláce, v sídle Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí 13.

Festival vznikl z podnětu prezidenta VÁCLAVA HAVLA. Ten vyzval začátkem 90. let umělce, aby na Pražský hrad přilákali co nejširší veřejnost. Jednou z akcí, které se tu od roku 1994 usadily natrvalo, jsou právě Shakespearovské slavnosti pořádané ve starobylých prostorách Nejvyššího purkrabství. V letech 1999 a 2000 pak udělil Václav Havel Slavnostem svoji osobní záštitu.

Akci svou záštitou podpořil v roce 2004 i současný prezident Václav Klaus. Od roku 2005 festival aktivně spolupracuje také s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Velkým příznivcem Slavností je také hlavní partner festivalu, skupina PPF. Tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu podporuje festival už devátým rokem. Díky její iniciativě se divadelní přehlídka rozšířila o prestižní fotografické výstavy i velkorysé akce charitativní (benefiční představení na pomoc po povodních v roce 2002, speciální projekty na pomoc neslyšícím dětem, výkonným umělcům v životních nesnázích atd.).

Na existenci Shakespearovských slavností kdysi zareagoval i Buckinghamský palác: o pokračování festivalu projevil formou osobního dopisu kdysi i sám princ Charles. Důležitou roli při pořádání LSS hrají také jeho tradiční spolupořadatelé - Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha.

Pořadatelem Slavností je od roku 1998 AGENTURA SCHOK, spol. s r.o.. Právě pod jejím vedením se festival nebývale rozrostl co do obsahu i kvality uváděných inscenací.

O vysokém renomé Slavností svědčí živý zájem o vstupenky, rekordní počty návštěvníků (až 87.000 za sezónu) i celková úroveň akce, promítající se v nebývalém mediálním ohlasu a uznalých kritikách. Během léta se odehraje přes 140 představení a open-air hlediště o kapacitě 600-1000 míst bývají pravidelně plná. Akce s každoročními premiérami nově nastudovaných Shakespearových her se za dobu své existence etablovala na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechává ujít.

Nespoléhat jen na dlouholeté renomé a snažit se neustále diváka něčím nalákat a překvapit je ostatně právě to, o co se Shakespearovské slavnosti navzdory jasně vymezenému repertoáru vždycky budou snažit. Věříme, že Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou v roli Falstaffa a se Simonou Stašovou v úloze veselé paní Pažoutové budou stát za to - přijďte se na ně, ale i na ostatní tituly roku 2009 podívat.   

Za AGENTURU SCHOK, tradičního pořadatele LSS
Michal Rychlý, ředitel

HISTORIE SLAVNOSTÍ - PREMIÉRY

1994 - 

Romeo a Julie

1998 - 

Macbeth

1999 - 

Jak se vám líbí

2000 - 

Zkrocení zlé ženy

2001 - 

Marná lásky snaha

2002 - 

Král Lear

2003 - 

Hamlet

2004 - 

Romeo a Julie, Blázni, milenci a básníci

2005 - 

Večer tříkrálový, Kupec benátský, Shakespearovi šašci

2006 - 

Othello, Jak se vám líbí

2007 - 

Bouře, Sen noci svatojánské

2008 - 

Komedie omylů, Antonius a Kleopatra, Komedie omylů (PaS de théâtre)