ukončit historii
čtvrtek 25.4.2024 00:46 hod.
Jan Révai (Agrippa) a Zuzana Moravcová (Octavia), Antonius a Kleopatra, zdroj: © Agentúra JAY

Zuzana Kanócz (Charmian) a Csongor Kassai (Alexas), Antonius a Kleopatra, zdroj: © Agentúra JAY

Ľuboš Kostelný (Caesar), Antonius a Kleopatra, zdroj: © Agentúra JAY

William Shakespeare

Antonius a Kleopatra

„Řekl bych, že Antonius a Kleopatra jsou tou nejerotičtější hrou, jakou kdy Shakespeare napsal,“ řekl o titulu překladatel Martin Hilský. „Hra neobsahuje ani jednu erotickou scénu v pravém slova smyslu, Antonius a Kleopatra nejsou nikdy na jevišti o samotě, vždy spolu mluví v přítomnosti někoho třetího… Přesto je tam erotika přímo hmatatelná,“ uvádí Hilský.

Skutečný příběh z antické historie Shakespeare vylíčil jako oslavu velikosti života, lásky a lidské i tělesné přirozenosti. Její odvrácenou stranou je touha po moci a ubohost politické kariéry.

Režisér Michal Vajdička vytvořil silnou inscenaci, opřenou o výbornou hereckou sestavu. Postavu Antonia svěřil Janovi Koleníkovi: ten kromě dramatických rolí ve Slovenském ND ztvárnil i postavu Bassania v Kupci benátském, první vlastní inscenací slovenské části slavností, která se festivalu s úspěchem hrála už v minulých letech. Sebevědomou Kleopatru hraje krásná a neobvyklým způsobem charismatická slovenská herečka Henrieta Mičkovicová. Postavu Caesara skvěle ztvárnil Ľuboš Kostelný (film Sluneční stát, Rebelové), těšit se můžeme i na Jana Révaie v postavě Agrippy (Divadlo Pod Palmovkou, film Rebelové, seriál Velmi křehké vztahy). Jako Enobarbus mu bude sekundovat Petr Halberstadt (seriál Četnické humoresky, film Černí baroni a Tobruk), dále uvidíme Zuzanu Kanócz (film Román pro ženy), Csongora Kassaie (Musíme si pomáhat), Zuzanu Moravcovou, Petra Oszlíka, Michala Szoltése a další. Překlad do slovenštiny je dílem Ľubomíra Feldeka, části v češtině přeložil Martin Hilský.

Impozantní scénu z černého plexiskla vytvořil Pavol Andraško, hudbu složil Peter Mankovecký – oba se podíleli už na Kupci benátském. Nádherné vzdušné kostýmy jsou dílem Jany Hurtigové.

Termíny představení - program

Premiéra:
4. července 2008 v Bratislavě
(Bratislavský hrad)

FotogalerieWilliam Shakespeare
Antonius a Kleopatra
Ľubomír Feldek, Martin Hilský
Michal Vajdička
Peter Mankovecký
Pavol Andraško
Jana Hurtigová
Peter Pavlac
Janka Zednikovičová

Jan Koleník
Henrieta Mičkovicová
Ľuboš Kostelný
Petr Halberstadt
Jan Révai
Zuzana Moravcová
Peter Oszlík
Michal Szoltés
Zuzana Kanócz
Csongor Kassai
Braňo Matuščin
Tomáš Horváth
Preklad
Réžia
Hudba
Scéna
Kostýmy
Dramaturgia
Producent

Marcus Antonius
Kleopatra, egyptská kráľovná
Octavius Caesar
Domitius Enobarbus
Agrippa
Octavia, sestra Octavia Caesara
Prvý posol
Druhý posol
Charmian
Alexas
Lepidus
Klaun