ukončit historii
neděle 23.6.2024 11:02 hod.

William Shakespeare

Sen noci svatojánské


Oldřich Vízner (Oberon) a Táňa Pauhofová (Puk), Sen noci svatojánské

Titanie (Ivana Jirešová), Klubko (Karol Čálik), foto: Viktor Kronbauer, zdroj: © AGENTURA SCHOK

Oldřich Vízer (Oberon), Ivana Jirešová (Titanie), Táňa Pauhofová (Puk) v reji víl a elfů, foto: Viktor Kronbauer, zdroj: © AGENTURA SCHOK

Shakespeare svoje hry rád situoval mimo Anglii, do exotických zemí i prostředí. Platí to i o hře Sen noci svatojánské, v níž se přeneseme do Řecka. Premiéra české části slavností (na Slovensku se titul poprvé uváděl loni) se poprvé odehraje na nové pražské scéně – nádvoří Hudební fakulty AMU, v krásném prostředí luxusně zrekonstruovaného Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí 13. Příběh nás zavede do světa zázračných víl, skřítků a láskou okouzlených lidských bytostí. Magická pohádka pro dospělé je plná brilantních dialogů o lásce, o kouzlech a o všem, co je neuchopitelné a tajemné.

Čarovná komedie o nešťastně zamilované Hermii (Jana Valocká), kterou otec nutí, aby si vzala bezcitného záletníka Demetria (Milan Ondrík). Ona už ale zahořela láskou k jinému muži, krásnému a vznešenému Lysandrovi - ztvární ho šarmantní Petr Kadlečík. A zatímco o Hermii usilují hned dva nápadníci, zoufalá Helena (budapešťská herečka Anikó Vargová) se chystá na beznadějný boj o náklonnost Demetria. Do citových zmatků se zapojí i nadpřirozené bytosti: krále skřítků Oberona hraje OLDŘICH VÍZNER, Titanii, královnu víl, ztělesní IVANA JIREŠOVÁ: sympatická herečka převezme roli po Sabině Laurinové, která v létě čeká miminko. Jako Puk, který umí podivuhodně zamíchat s lidskými city, se představí TÁŇA PAUHOFOVÁ. I díky nim bude na letní scéně pořádně horko - kde dřív byl dřív nezájem, přijde neovladatelná vášeň, a kde byla láska, zavládne chlad. Jak to všechno dopadne, uvidíte v režii Ľubo Pauloviče, ve snové scéně Františka Liptáka a nezbedných kostýmech Judity Sommerové.

Termíny představení - program

Premiéra:
27. července 2008 (Praha - Hudební fakulta AMU)
1. července 2007 (Bratislavský hrad)

Fotogalerie


William Shakespeare
Sen noci svatojánské
Štefan Moravčík, Martin Hilský
Ľubo Paulovič
František Lipták
Judita Sommerová
Michal Novinski
Jaroslav Moravčík
Marián Zednikovič, Janka Zednikovičová

Vízner Oldřich
Jirešová Ivana
Pauhofová Táňa
Sládečková Marta
Kadlečík Peter
Valocká Jana
Ondrík Milan
Vargová Anikó
Čálik Karol
Konrád Ladislav
Šudík Robert
Matulík Ivan
Švoňavský Jozef


Preklad
Réžia
Scéna
Kostýmy
Hudba
Choreografia
Producent

Oberon
Titania
Puk
Hippolita
Lysander
Hermia
Demetrius
Helena
Klbko
Piťo Poleno
Piškôr
Truhloš
Kelňoš