ukončit historii
neděle 23.6.2024 10:39 hod.

Lucie Vondráčková opět hvězdou Shakespearovských slavností

Tragédie Othello se opět vrací na scénu v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Titul z roku 1604 patřil od svého vzniku k nejpopulárnějším hrám Williama Shakespeara a i loni nastudovaná inscenace v režii Petra Kracika se těšila značnému zájmu divadelního publika.

Příběh žárlivého Maura v podání Michala Dlouhého (alternuje Martin Zahálka), jeho milující ženy Desdemony (Lucie Vondráčková nebo Zuzana Vejvodová) a intrikána Jaga (Oldřich Navrátil) mohou diváci na letní scéně v Nejvyšším purkrabství vidět od 17. srpna do 14. září. Režisér Petr Kracik pojal inscenaci jako přehlídku velkých hereckých výkonů a vypjatých situací. „Othella vidím jako zralého muže, který se díky Desdemoně konečně odhodlá naplno prožít svoji životní lásku,“ říká o svém pojetí Othella jako postpohádkové hry režisér Petr Kracik.

Svoji roli intenzivně prožívá také představitelka Desdemony Lucie Vondráčková. Připravovat se na ni začala už koncem května, kdy si začala osvěžovat text: a protože ho není málo, scénář nosila několik měsíců ve svém batohu. “Kamkoliv jsem šla, přeříkávala jsem si svoje monology. To a samé těsně před spaním a hned po probuzení,“ uvedla Lucie Vondráčková. „Mám na jevišti ráda pocit naprosté svobody. A tu mi dává jenom dokonale naučený text. Hrát po roce Julii, Desdemonu, nebo kohokoli dalšího není moc legrace. Ale zase máte pocit, že jste zdolali velehoru.“

Zatímco inscenační pojetí se od loňské premiéry Othella nijak nezměnilo, popularita múzicky nadané herečky a zpěvačky mezitím ještě o kus narostla. Dokonce tak, že při jednom představení Othella v Brně – zrušeném brzy po začátku kvůli dešti – začalo asi 1300 moknoucích diváků skandováním vyvolávat Lucii na jeviště. „Asi po deseti minutách hraní začalo lít jako z konve,“ vzpomíná Lucie Vondráčková. „Čekalo se asi tři čtvrtě hodiny, ale pršet nepřestalo. Před diváky vyšel jeden z pořadatelů, aby se s nimi smutně rozloučil. A oni že teda jo, ale že chtějí vidět Desdemonu – Lucii. Přišla jsem je pozdravit, a kdyby nebylo tak šílený počasí, tak bych jim přidala jeden monolog na cestu. Protože mi tím udělali velikou radost,“ říká Lucie Vondráčková, která se v Praze těší mimo jiné i na snad už konečně stabilní srpnové klima. „Užívám si Prahu. Minulý půlrok jsem tady moc nebydlela, tak jsem ráda, že můžu být v srdci Evropy a pracovat na věcech svého srdce.“

Dodejme, že i v dalších rolích uvidíme známé herečky a herce: směšně nafoukaného Roderiga, který se o Desdemonu uchází, s gustem hraje Jan Révai (Ondřej Kavan), Desdemonina otce Brabantia suveréně ztělesňuje Ladislav Frej. Dále účinkují Jan Teplý ml. a Petr Štěpán (Cassio), Zuzana Slavíková a Barbora Munzarová (Emílie), Rudolf Jelínek (Graziano), Robert Jašków (Montano) a další. Překlad je dílem Martina Hilského, autorem scény, navozující prostředí středomořského přístavu, je Jaroslav Milfajt.


> zpráva ke stažení zde [PDF 53 kB]14. srpna 2007

PRESS


Tiskové informace a mediální servis LSS 2007:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833