ukončit historii
čtvrtek 25.4.2024 01:01 hod.

Kupec benátský s Bolkem Polívkou otevřel novou letní scénu

Tři dny a tři noci připravoval produkční tým Shakespearovských slavností novou letní scénu na nádvoří Hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí č. 13. Ta se divákům poprvé představila tuto sobotu představením Kupec benátský s Bolkem Polívkou v roli židovského lichváře Shylocka. Inscenace tu bude na programu do 21. července. Pak ji vystřídá komedie Večer tříkrálový a v srpnu se tu odehraje ještě několik představení Bouře. Slavnosti současně probíhají i na tradiční scéně v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

„Kupce benátského jsme pro nový prostor nemuseli nijak zvlášť upravovat, herci si na generálce osvěžili především svoje nástupy a text,“ uvedl režisér představení Roman Polák. Rozjezd druhé scény si přesto vyžádal perné přípravy. „Celou scénu Kupce s otočnými zrcadly a mělkým bazénkem jsme kvůli lepší viditelnosti postavili na velké dřevěné pódium, kterým jsme úroveň původního jeviště zdvihli skoro o jeden metr,“ uvedl výkonný ředitel slavností Václav Beránek.

Představení se muselo také znovu nasvítit a ozvučit. Zejména akustika je tu totiž úplně jiná než na Pražském hradě, herci v čele s Bolkem Polívkou navíc používají v některých scénách mikroporty. „Velkou výhodou je, že nádvoří paláce je ze všech čtyř stran uzavřeno, takže sem kromě občasného zapípání ptáků z nedaleké zahrady nedoléhají skoro žádné rušivé zvuky,“ pochvaluje si Václav Beránek. Kapacita hlediště je 600 míst, což je zhruba stejně jako na Pražském hradě: místo dvousedadel tu však najdete pohodlná drátěná křesílka.

Komfort nového prostoru si pochvalují také herci. Bolek Polívka, který stejně jako Jan Přeučil dorazil na první sobotní představení s několikahodinovým předstihem, ocenil zejména sprchy v šatnách. Herecké šatny ve starobylých sálech Nejvyššího purkrabství jsou sice rozlehlé a některé mají i malované stropy, tekoucí voda v nich ale běžná není. „I voda může přispět ke svěžímu pocitu z představení,“ poznamenal Bolek Polívka. Dodejme, že někteří jeho kolegové se v Kupci benátském koupou přímo na jevišti: jako Benátčané to mají předepsáno v rolích.

„Diváci se k nám teď dostanou snadněji,“ říká za pořadatele slavností Václav Beránek. “A nejen proto, že nádvoří Lichtenštejnského paláce je jen pár kroků od tramvaje. Díky nové scéně mají slavnosti v Praze na jeden měsíc dvojnásobnou kapacitu, a tak je mnohem snadnější sehnat k nám vstupenky.“

Ty se teď vedle sítě Ticketpro a kasy v Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě prodávají také v nově otevřené pokladně na Malostranském náměstí č. 13. Pokladna je otevřena každý den, kdy se tu hraje, od 15 do 21hodin, tel. 257 53 26 39. Ceny lístků na jsou tu stejné jako na Hradě - 280, 440 a 650 korun. Více informací na www.shakespeare.cz


> zpráva ke stažení zde [PDF 67 kB]9. července 2007

PRESS


Tiskové informace a mediální servis LSS 2007:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833