ukončit historii
pondělí 27.5.2024 16:57 hod.

Pražský hrad ožívá v noci Bouří

Od deseti hodin večer skoro do rána se teď na letní scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu zkouší Bouře, novinka Letních shakespearovských slavností s Janem Třískou v roli otroka Kalibana a trojicí výtečných slovenských herců (Martin Huba, Emil Horváth a Dušan Jamrich) v úloze Prospera. Celý ansámbl v čele s režisérem Jakubem Korčákem se bude na náročných nočních zkouškách scházet až do čtvrtka 21. června. Ten den bude mít Bouře slavností premiéru.

Na inscenaci se pracuje už od 17. dubna, kdy se herci sešli na první čtené zkoušce. Kromě režiséra Korčáka k nim tehdy promluvil i překladatel Martin Hilský: zastavil se zejména u jazyku Bouře, která je podle něj „hrou bilanční a posledním velkým titulem Williama Shakespeara.“

Čaj i lesní bobule
Od 31. května se Bouře zkouší v plenéru, což bývá nejdůležitější, ale i nejnáročnější etapa celých příprav: herci přicházejí na Hrad až po představeních, která se ještě do konce června hrají na jejich domovských scénách. Na Pražském hradě se proto pravidelně končí kolem třetí hodiny ráno. Slovenští účinkující pak ještě v noci odjíždějí do Bratislavy, aby tu druhý den dopoledne nastoupili na zkoušky ve Slovenském národním divadle, kde jsou v angažmá. „Vydržet tenhle maratón je nutné, aby by se představení vůbec dalo dohromady,“ říká režisér Jakub Korčák, který teď na Pražský hrad pravidelně chodí s velkou termoskou čaje. Jan Tříska se zas přímo na scéně Purkrabství osvěžuje lesními plody: pojídání jahod, malin a dalších lesních bobulí má totiž jako otrok Kaliban přímo v textu Shakespearovy hry.

Noční hudba
Z Nejvyššího purkrabství se teď do noci ozývají nejen Shakespearovy repliky, ale zní tu také hudba. Tu pro Bouři zkomponoval Zbyněk Matějů a má tu zásadní roli – neviditelné tóny podle Williama Shakespeara prochvívají celým ostrovem, na němž se magický příběh Bouře odehrává. A i jednotlivé postavy, včetně otroka Kalibana, se tu v různých situacích pouštějí do zpěvu. Bouře se v Nejvyšším purkrabství bude hrát celkem čtyřicetkrát, pětkrát je pánována na nové pražské scéně Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí, sedmkrát ji uvidí diváci na brněnském Špilberku a pětkrát na Bratislavském hradě.

Divadlo i fotografie
Od 25. června se na Pražském hradě otevírá také výstava Maximální fotografie ze sbírky skupiny PPF, generálního partnera slavností. Také tato akce bude celé léto probíhat pod širým nebem. V jižních hradních zahradách se letos představí černobílé snímky fotografa Ivana Pinkavy. Vstup na výstavu je zdarma, lístky na Bouři a ostatní tituly Shakespearovských slavností prodává síť Ticketpro.

Více na www.shakespeare.cz


> zpráva ke stažení zde [PDF 67 kB]13. června 2007

PRESS


Tiskové informace a mediální servis LSS 2007:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833