ukončit historii
neděle 23.6.2024 10:03 hod.

Nové hry, scéna i herecké hvězdy - presskit

Oblíbený divadelní festival, naplánovaný letos na dny od 21. června do 14. září, přinese i toto léto řadu novinek. Těšit se lze na premiéry Shakespearových her i na lákavé herecké obsazení. Pražská část festivalu se navíc

rozšiřuje o další scénu - kromě tradičního prostoru Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se bude poprvé hrát také na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí 13, v sídle Hudební fakulty AMU.

Nejočekávanější novinkou je letos hra BOUŘE v režii Jakuba Korčáka s triem výtečných slovenských herců v úloze Prospera – Dušanem Jamrichem, Emilem Horváthem a Martinem Hubou. V roli otroka Kalibana uvidíme Jana Třísku, který před pěti lety exceloval na slavnostech v legendárním Králi Learovi a nyní se na festival vrací. Pražskou premiéru bude mít i česko-slovenské představení JAK SE VÁM LÍBÍ. V čarovné komedii z Ardenského lesa uvidíme Mariána Labudu, Ladislava Hampla, Martina Dejdara, Ondřeje Pavelku, Danicu Jurčovou a sestry Zuzanu a Soňu Norisovy.

Festival uvede i rozmarnou komedii VEČER TŘÍKRÁLOVÝ s Miroslavem Táborským a Lindou Rybovou a drama KUPEC BENÁTSKÝ s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou. Na programu zůstává i stále žádaný OTHELLO s Michalem Dlouhým, Lucií Vondráčkovou, Oldřichem Navrátilem a Janem Révaiem.

Také  Shakespearovské slavnosti v Bratislavě připravily v roce 2007 vlastní novinku: Sen noci svatojánské v režii Ľubo Pauloviče s Oldřichem Víznerem a Sabinou Laurinovou v rolích Oberona a Titanie. V Praze a Brně ji diváci uvidí příští rok.

Chybět nebude ani výstavní projekt generálního partnera festivalu, skupiny PPF. Čtvrtý ročník výstavy MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE bude opět instalován v malebném prostoru jižních zahrad Pražského hradu. Tentokrát představí soubor velkoformátových zvětšenin fotografa Ivana Pinkavy s názvem Salome.

Pořadatelem slavností zůstává AGENTURA SCHOK, generálním partnerem festivalu je už osmým rokem skupina PPF. Spolupořadatelem slavností je Hlavní město Praha a Správa Pražského hradu.

Osobní záštitu převzala nad slavnostmi první dáma České republiky Livia Klausová.

Pořadatelé na představení opět  pozvou děti z dětských domovů a ze Sdružení pěstounských rodin. Dobročinná akce proběhne v rámci spolupráce s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Celkem je letos plánováno 159 představení - 15 v Brně, 29 v Bratislavě a 115 Praze (z toho 82 v Nejvyšším purkrabství a 33 na nové pražské scéně, nádvoří Hudební fakulty AMU). Nejčastěji je letos na programu Bouře – titul je plánován na sedmapadesát letních večerů, následuje Othello (37x) a Kupec benátský (17x).VSTUPENKY

Vstupenky na pražská představení jsou k dispozici exkluzivně v TICKETPRO, nejrozsáhlejší předprodejní síti v ČR. Jejich cena se oproti minulému roku nezměnila: v Praze jsou vstupenky za 280, 440 a 650 Kč, v Brně za 250, 360 a 500 Kč.

Vstupenky lze v síti TICKETPRO koupit buď on-line na webových stránkách www.ticketpro.cz nebo v některém z prodejních míst v celé republice. TICKETPRO přijímá i objednávky vstupenek doručené e-mailem – ticket@ticketpro.cz, faxem – 234 704 204, nebo poštou – Klimentská 1515/22, 110 00 Praha 1. Kromě obvyklých způsobů dodání zaplacených vstupenek funguje pro slavnosti i služba E-TICKET, která zájemci umožní vytisknout si zakoupenou vstupenku na domácí tiskárně nebo kdekoli, kde je k tiskárně přístup. Služba je automaticky spojena s možností platby kreditní kartou nebo bankovním převodem při objednávce on-line.

Zbylé vstupenky budou pořadatelé z Agentury Schok nabízet v den konání představení od 15 hodin v prostorách obou pražských scén – v pokladně v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a v pokladně Hudební fakulty AMU na Malostranském nám. 13.

V Brně prodává lístky Centrální předprodej vstupenek: Běhounská 16, Brno, tel.: +420 542 210 863, Po–Pá, 10–18 hodin.

V Bratislavě lze lístky objednat přes www.ticketportal.sk, hromadné objednávky a informace zajišťuje Agentúra JAY production, tel.: +421 902 126 936, +421 903 456 824, shakespeare@wshakespeare.sk. O vstupenky lze žádat i přes Bratislavské kulturní a informační středisko, tel. +421 254 431 707.SLEVA – RESTAURACE VIKÁRKA

Vstupenka na jakékoli představení Letních shakespearovských slavností platí letos jako poukaz na 20% slevu v restauraci VIKÁRKA na Pražském hradě. Návštěva divadla se tak rozšiřuje i o možnost stylové večeře v legendární restauraci, která nedávno prošla velkorysou rekonstrukcí. „Vikárka nabízí jedinečného ducha místa i vybrané menu, inspirované lahůdkami staročeské kuchyně v moderním duchu,“ uvádí výkonný ředitel AGENTURY SCHOK Václav Beránek. Rezervace míst je nutná předem. Více na www.vikarka.cz.

Rezervace a hromadné objednávky: tel. 00 420 233 311 962BOUŘE

Ostrov je plný melodických zvuků.
Potěší sluch, však neublíží, neboj.
Někdy mi kolem uší bzučí tisíc
nástrojů, někdy slyším tolik hlasů,
že uspí mě, třebaže jsem se právě
probudil. Ve snách pak vidím, jak z oblak
se ke mně snášejí poklady nebe,
a když se vzbudím, pláču, jak moc se mi
chce zase snít.

Kalibanův monolog v Bouři (překlad Martin Hilský)

"Bouře, v originále The Tempest, je poslední velkou hrou Williama Shakespeara," říká překladatel Martin Hilský o titulu z roku 1611, odehrávajícím se na blíže neurčeném ostrově ve Středozemním moři.  „Lze ji pokládat za hru bilanční, za jakousi shakespearovskou divadelní summu, v níž se znovu objevují témata a motivy, které Shakespeara zajímaly po celý život,“ uvádí Hilský.

„Bouře je krásná hra se silnou poezií,“ říká režisér Jakub Korčák. "Bouře může být nazírána jako Shakespearova bilanční hra o síle a záludnosti divadla, může být čtena jako politická hra o kolonialismu a věčném mocenském boji, může být chápána jako absurdní modelové drama o historii světa a šíleného lidstva, které bloudí v zajetí klamu a sebeklamu."

Jak ovšem upozorňuje režisér, hra může být vnímána i v rovině symbolické. "Bouři můžeme vidět i jako archetypální obraz rozervané lidské duše,“ říká Korčák. „A svár protikladných sil, který v ní probíhá, vede nakonec k vnitřní proměně člověka." V tomto smyslu se Bouře jeví jako Prosperův alchymistický experiment: hrdinové zde procházejí nejen rozbouřenými živly, ale i bouří ve svých duších. „Prostřednictvím odpuštění a lásky je surová materie vnitřních konfliktů přetavena v ušlechtilý kov ryzího ducha,“ dodává režisér.

OSOBY A OBSAZENÍ

Rozhodnutí nastudovat pro Shakespearovské slavnosti právě Bouři padlo poté, co režisér Jakub Korčák, umělecký šéf činohry Národního divadla v Brně, přednesl pořadatelům festivalu nejen svou režijní vizi, ale navrhl i nejzajímavější herecké obsazení.

Po pěti letech od premiéry Krále Leara se tak na Shakespearovské slavnosti znovu vrací JAN TŘÍSKA. Ne ovšem jako král, ale jako otrok Kaliban, prostoduchý divoch a dítě přírody, „obluda“, „netvor“ a „pihovatá zrůda“, jehož teprve Prospero a Miranda naučili lidskou řeč. „Kaliban sice neustále nadává a kleje, ale když na to přijde, opěvuje krásu svého ostrova jazykem ryzí poezie,“ říká Jan Tříska. „Jeho vroucí vyznání vlasti, ovládané v té chvíli mazanými vetřelci, je vlastně Kalibanův ‚Kde domov můj‘, jak jej v roce 1611 napsal William Shakespeare.“

Dodejme,  postavu Tříska poprvé ztvárnil v angličtině, v roce 1989 v Tyron Guetrie Theatre v Minneapolis. Fascinující byl tehdy nejen jeho herecký výkon, ale i perfektně zvládnutá angličtina.  V Bouři režiséra Jakuba Korčáka vystupuje Jan Tříska bez alternace. Během léta ho čeká  57 plánovaných představení.

Vedle Jana Třísky (který je mimochodem režisérovým strýcem a v příbuzenském tandemu se svým synovcem pracuje poprvé) oslovil Jakub Korčák trojici výborných slovenských herců pro roli Prospera. V úloze milánského vévody a klíčové postavy celé hry se budou střídat Dušan Jamrich, Emil Horváth a Martin Huba.

„Prospero je renesanční vzdělanec a člověk zmítaný silným vnitřním rozporem,“ říká Jakub Korčák. „Na jedné straně je to bystrý šlechtic, muž svým způsobem moudrý, se silným vhledem do bytí, zběhlý ve vědách, umění i magii. Prospero je ovšem i despota, vášnivý a až fanaticky pomstychtivý muž.“ Přesné obsazení Prospera bylo proto pro úspěch inscenace zcela zásadní.

„Dušan Jamrich, Emil Horváth i Martin Huba jsou výjimečné herecké osobnosti, kterým role Prospera umožňuje plně uplatnit své jedinečné herecké i lidské zkušenosti,“ uvádí Jakub Korčák. „Všichni tři jsou skvělými profesionály: nejenže jsou na roli výborně připraveni, ale mají schopnost naslouchat režijním připomínkám a své vlastní intuici i bezprostředně reagovat na situační impulsy. Jejich Prosperové se tak rodí ze souběhu všech těchto sil,“ říká Jakub Korčák.

Stejně jako v případě Jana Třísky, i v osobách představitelů Prospera tak režisér získal zkušené a noblesní spoluhráče. DUŠAN JAMRICH, dlouholetý člen činohry SND, docent na bratislavské VŠMU a svého času i generální ředitel SND, je známý nejen jako umělec, ale také jako pedagog i manažer. Na jevišti ztvárnil mnoho rozmanitých postav, včetně slavných hrdinů z mytologie a historie. V roce 2002 byl zvolen viceprezidentem významné mezinárodní divadelní organizace ETC (Evropská divadelní konvence), sdružující evropská divadla. Charismatický muž (mj. první manžel Magdy Vášáryové) se vyznačuje kultivovaným hereckým i lidským projevem, který odráží jeho mravní integritu a pevnost občanských postojů.

Také EMIL HORVÁTH představuje špičkového divadelníka evropského formátu. Herec, režisér a divadelní pedagog na slavnostech nevystupuje jen v roli Prospera, ale také jako režisér premiérového představení Jak se vám líbí. Je známý z mnoha filmů a televizních inscenací. Jeho doménou však zůstává divadlo, kde dostává nejzajímavější a nejtěžší úkoly: Salieriho, Napoleona, Richarda III., Harpagona a nyní i Prospera. Manžel herečky Viery Richterové a otec syna Tomáše, literárního vědce, spisovatele a překladatele, se zcela samozřejmě drží zásady, že herec se má zviditelňovat jako umělec - a tak se také on sám ke světu vyjadřuje. V roce 2005 byl oceněný řádem Ľudovíta Štúra II. stupně za významné zásluhy v oblasti rozvoje slovenské kultury.

MARTIN HUBA se na Shakespearovských slavnostech objevil už dvakrát, zatím však jako režisér: v roce 2002 nastudoval pro festival přelomovou inscenaci Král Lear s Janem Třískou v titulní roli a o dva roky později tu režíroval představení Romeo a Julie. Svou štíhlou postavou, ušlechtilým zjevem, jemným chováním, ale především trvalou spoluprací na kvalitních projektech si Martin Huba vysloužil trefnou přezdívku - aristokrat divadla. I on je výrazným pedagogem a kromě divadla (Kontrabas, Divadelník, Garderobiér, Cyrano z Bergeracu) se pravidelně objevuje v českých filmech. (naposledy v Obsluhoval jsem anglického krále - Český lev za vedlejší mužskou roli). Jeho manželka Dagmar, vedoucí katedry taneční tvorby na VŠMU, je nyní velmi populární díky účasti v porotě slovenské verze pořadu Když hvězdy tančí.

Za pozornost stojí také další figury a herci inscenace. V roli vzdušného ducha Ariela uvidíme ADRIANA JASTRABANA (známého mj. ze seriálu Ulice a také z Krále Leara, kde hrál zápornou figuru prince Edmunda) v alternaci s MARTINEM PECHLÁTEM (film Nuda v Brně – Jarda Pichlík, bratr ústředního hrdiny). „Prosperův sluha Ariel tvoří v jistém smyslu Kalibanův protiklad. Zatímco otrok Kaliban reprezentuje pudovou tělesnost, zvířeckost a spjatost se zemí, představuje vzdušný duch Ariel stránku duchovní, spirituální, myšlenkovou, těkavou a neuchopitelnou jako sny, pro které čas a prostor nejsou překážkou,“ říká Jakub Korčák, který s uznáním hodnotí kreace obou Arielových představitelů.

Prosperovu dceru Mirandu představuje Zuzana Kajnarová alternující s Antonií Talackovou. „Obě herečky mají svůj osobitý půvab, liší se však temperamentem i hereckým naturelem - každá proto pojímá svou Mirandu trochu jinak,“ říká režisér Korčák. „Obě ji však obdařují schopností bezprostředního údivu, vnitřním zápalem a vzdorovitou vášní.“ „Vztah otce a dcery, pro Bouři klíčový, nemůže neupomenout na Krále Leara a na Othella ,“ připomíná další rovinu hry překladatel Martin Hilský.

ZUZANA KAJNAROVÁ (praneteř básníka Josefa Kainara a při nástupu do angažmá nejmladší členka divadla ABC) je zatím známá hlavně svými rolemi „fatálních žen“. Ty v jejím případě okouzlují své mužské protějšky bez ohledu na to, zda jde o mladé dívenky, nebo protřelé milostné harcovnice: jejich představitelka jim umí současně vtisknout obě krajní polohy. Na Shakespearovských slavnostech se objevila už v roce 2004 v komponovaném večeru Martina Hilského Blázni, milenci a básníci. Nyní v roli panenské Mirandy okouzlí jak primitivního Kalibana, tak sličného Ferdinanda, syna neapolského krále. A miluje ji samozřejmě také její otec Prospero.

ANTONIE TALACKOVÁ, členka činohry Národního divadla v Brně, vystoupí na Shakespearovských slavnostech poprvé. Jde však o zkušenou herečku s mnoha múzickými talenty. Původně se hlásila na medicínu, studovala angličtinu, věnovala se latinskoamerickým tancům a v tanečním studiu dokonce vyučovala. Všestranná umělkyně ztvárnila mnoho výrazných ženských rolí v činohře ND v Brně i Praze, známá je také z divadelní verze muzikálu Rebelové.

Komického i krutého opilce Stefana, toužícího svrhnout Prospera a s Kalibanovou pomocí ovládnout celý ostrov, hraje TOMÁŠ PAVELKA (na slavnostech letos také jako Oliver v Jak se vám líbí),  alternuje ZDENĚK HRUŠKA. Stefanova kumpána, šaška Trinkula, představuje ONDŘEJ PAVELKA (herec známý z mnoha českých filmů a seriálu Ulice hraje současně i postavu Jacquese v Jak se vám líbí), alternuje PAVEL KIKINČUK (člen Činoherního klubu, komediální role ve filmu Slunce, seno, jahody a pořadu Tele Tele).

Jako syna neapolského krále, prince Ferdinanda, kterého Prospero důmyslně přihraje své dceři, uvidíme FILIPA ČAPKU (držitele ceny Thálie pro herce do 33 let, a kdysi i výtečného Edgara v Králi Learovi, kterého alternoval s Jiřím Langmajerem). Ferdinanda alternuje VIKTOR LIMR (seriál Velmi křehké vztahy a Rodinná pouta). Gonzala, poctivého státního radu, ztvární OLDŘICH NAVRÁTIL (na slavnostech Jago v Othellovi a Tobiáš Říhal ve Večeru tříkrálovém), alternuje RENÉ PŘIBIL (seriál Rodinná pouta,  Dože v Othellovi).

V dalších rolích uvidíme Miloše Kopečného (Jana Novotného) jako usurpátora Prosperova trůnu Antonia, Stanislava Šárského (Miloslava Mejzlíka) coby neapolského krále Alonsa či Zdeňka Dolanského (Rudolfa Stärze) v úloze Alonsova bratra Sebastiana. Loďmistra hraje Ladislav Hampl (Václav Jílek, Ondřej Kavan), Adriana Jiří Štrébl (Zdeněk Vencl), bohyni Ceres Marika Procházková (Bára Poláková) a v úlohách bohyní Iris a Juno se střídají Zuzana Říhová, Anna Fišerová, Šárka Muková, Kristýna Hlaváčková, Natálie Řehořová a Barbora Dipoldová.

Podstatnou úlohu v inscenaci hraje scéna JAROSLAVA MALINY, evokující loď na rozbouřeném moři i pustý ostrov, renesancí a orientem inspirované kostýmy ZUZANY JEŽKOVÉ a hudba ZBYŇKA MATĚJŮ.

Jak už v úvodu kapitoly naznačil překladatel Martin Hilský: "Bouře je především hra konce, konce velkého shakespearovského představení. Každé představení je pomíjivé a celý svět je jeviště. Velký iluzionista a divadelní mág William Shakespeare se v Bouři loučí se svým uměním.“ I Prospero se ostatně na konci zříká svých knih, v nichž jsou symbolicky obsaženy všechny Shakespearovy předchozí hry. Vědomí konečnosti každého „divadla života“ se promítá i do Prosperových slov, pronesených ve 4. dějství hry.

Je konec představení. Hráli je,
jak jsem už řekl, duchové a teď
je z nich jen vzduch, jen pouhopouhý vzduch.
Nejvyšší věže, skvostné paláce,
vznešené chrámy, ano, celý svět
se rozplyne a všechno, co je na něm,
zmizí jak tenhle pomíjivý výjev –
ani cár mlhy po něm nezbude.
Ze stejné látky jsme, z níž spřádají
se sny, a život je jen ostrůvek,
co ze všech stran je obklopený spánkem.

monolog Prospera v Bouři (překlad Martin Hilský)JAK SE VÁM LÍBÍ

Po stromech verše lásky rozvěsím,
a trojjediná kněžna noci luna
ať z výšky střeží cudným okem svým
tu lovkyni, co mě tak uhranula.
V těch stromech si jak v knihách budu číst,
do jejich kůry vyřežu tvé jméno,
ať každý kmen a větev, každý list
o božské Rosalindě mluví jenom.
Jdu na to: každičký strom tady v lese
ať její krásné, cudné jméno nese.

monolog Orlanda (Jak se vám líbí, překlad Martin Hilský)

Čarovnou komedii Jak se vám líbí pro Shakespearovské slavnosti nastudoval zkušený divadelník Emil Horváth, pod jehož vedením se na jevišti sešli špičkoví čeští a slovenští herci. Inscenace poprvé uvedená loni v Bratislavě má letos oficiální premiéru také na české části slavností.

Hned dvě role – staršího vévodu a jeho bratra Fredericka,  který svého sourozence poslal do vyhnanství – hraje Marián Labuda. Jako zamilovaného Orlanda uvidíme sympatického Ladislava Hampla, mladého člena souboru Divadla Na Zábradlí, který se na slavnostech uvedl už jako o Romeo v režii Martina Huby.  Rosalindu, urozenou dívku převlečenou za chlapce a současně jednu z nejkrásnějších ženských postav z pera W. Shakespeara, hraje Soňa Norisová (film Rebelové a právě natáčený snímek Václav). Rosalindinu sestřenici Célii ztvárnila Sonina sestra, herečka a zpěvačka Zuzana Norisová  (Rebelové) v alternaci s Danicou Jurčovou (Bestiář, Vratné lahve). Roli pesimistického Jacquese s gustem vystřihli populární Martin Dejdar v alternaci s Ondřejem Pavelkou. Orlandova protivného bratra Olivera hraje Tomáš Pavelka, v úloze šaška uvidíme Miroslava Nogu (známého mj. z tv seriálu Ranč U Zelené sedmy). Na kouzelný, lákavě obsazený příběh z Ardenského lesa se letos diváci mohou těšit v Praze a Bratislavě.

„Jak se vám líbí, podobně jako například Marná lásky snaha, nemá děj v pravém slova smyslu, ale sestává z neustálého zrcadlení různých postojů,“ říká překladatel Martin Hilský. Komedii charakterizuje jako pastorálu, jíž ovšem William Shakespeare vtiskl specifické místo, čas i pravidla. Příběh zasadil Ardenského lesa, divadelního časoprostoru, prostředí vzdáleného dvorským intrikám, a jeho hrdiny  postavil před nelehký úkol: vyjasnit si a přiznat svoje city.

Klíčem smyslu Shakespearovy pastorály je podle Hilského Rosalindin převlek za muže. Před  milujícím Orlandem se zamilovaná Rosalinda vydává za toho, kdo jej může z jeho lásky vyléčit. „Pro Rosalindu znamená její převlek únik i osvobození,“ říká Martin Hilský. „Na celé dvě třetiny komedie se zbavuje ženské role, aby se osvobodila od konvencí s touto rolí spjatých, osvobozuje se i od své role společenské. Jako Ganyméd už není vévodovou dcerou. Stává se někým jiným, aby poznala Orlanda. Stává se někým jiným, aby byla sama sebou.“OTHELLO

Od prvního uvedení hry v roce 1604 ve Whitehallu patřil Othello k nejpopulárnějším Shakespearovým tragédiím. Příběh žárlivého Maura, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga ne náhodou vzrušuje diváky i tvůrce dodnes.

Režisér Petr Kracik (Divadlo Pod Palmovkou) pojal inscenaci jako přehlídku velkých hereckých výkonů a vypjatých situací. V roli statečného vojáka Othella, který podlehne intrikám zlomyslného rádce, se představí Michal Dlouhý (alternuje Martin Zahálka). V úloze křehké, ale vnitřně silné Desdemony uvidíme Lucii Vondráčkovou, kterou střídá Zuzana Vejvodová. Figuru plebejského Jaga ztvárnil Oldřich Navrátil, legračně nafoukaného Roderiga ztělesňuje Jan Révai (Ondřej Kavan), Desdemonina otce Brabantia hraje Ladislav Frej. Dále hrají Jan Teplý ml. a Petr Štěpán (Cassio), Zuzana Slavíková a Barbora Munzarová (Emílie), Rudolf Jelínek (Graziano), Robert Jašków (Montano) a další.

Ke kvalitě inscenace tradičně přispívá i živý překlad Martina Hilského a zelení zaplněná scéna Jaroslava Milfajta, navozující dojem středomořského přístavu.

„Othella vidím jako zralého muže, který se díky Desdemoně konečně odhodlá naplno prožít svoji životní lásku,“ říká režisér Petr Kracik. „A rozhodne se zapudit toho barbara v sobě, který ho jako elitního vojáka i jako Maura s temnou kůží celý život provázel. Jenže je tu jeho sluha, Jago, v němž nejasné podezření z nevěry vlastní manželky a jedna drobná křivda jeho pána rozdmýchá vůči Othellovi nesmírnou zášť. A protože Jago je zároveň obratný manipulátor a cynik, postupně Othella dožene k tomu, že na své milované ženě vykoná ten nejbarbarštější skutek, jehož se lze ve jménu velké lásky dopustit.“KUPEC BENÁTSKÝ

Inscenace Kupec benátský v režii Romana Poláka je vůbec prvním kusem nastudovaným pro slovenskou část Shakespearovských slavností – a ať už se hrála kdekoli, patřila k nejžádanějším představením. V roli židovského lichváře Shylocka exceluje Bolek Polívka, jeho dceru Jessiku hraje Anna Polívková. Anně, Bolkově skutečné dceři, se na jevišti dvoří nehodný křesťan Lorenzo (Marián Miezga), žida Tubala, Shylockova přítele, hraje Jan Přeučil. V roli kupce benátského, Shylockova ústředního protihráče, vystupuje František Výrostko. Postavu pěkného, jemně vypočítavého Basania hraje Ján Koleník, zazobanou dědičku Porcii alternuje Kristína Turjanová s Lenkou Barilíkovou.

Co je spravedlnost a co křivda? Co je právo a co zákon? Co slitování a co soucit? V Kupci benátském se vynořuje i řada dalších otázek, týkajících se lidské jinakosti či vztahu židovství a křesťanství. „Snažím se, aby i ten zlý žid Shylock byl chvílemi roztomilý, aby se občas jevil jako dobrý člověk a aby s ním diváci v některých situacích sympatizovali,“ říká o své postavě Bolek Polívka. „Když mu ale dcera uteče s křesťanem, a dokonce ho i sprostě okrade, něco se v něm vzpříčí a on se začne chovat jako zraněná, podivínská obluda.“

Strhující příběh hořké pomsty v novém, pro slavnosti speciálně pořízeném překladu Lubomíra Feldeka doplnil českými pasážemi Martin Hilský. Moderní, hudebně-vizuální Polákova režie diváky varuje a zároveň baví. Lze ještě prozradit, že herci během představení změní kostýmy: z dobového prostředí se rozverná hra se zpěvy a tanci v jistém momentu přenese do současnosti.VEČER TŘÍKRÁLOVÝ

Výtečně obsazená komedie v režii Viktora Polesného vypráví o různých podobách a nástrahách lásky: v příběhu statečné Violy, která se kvůli milovanému muži převlékne za chlapce, sledujeme lásku platonickou, neopětovanou, lásku pošetile zaslepenou, lásku sourozeneckou i sebelásku, která se zálibně zhlíží pouze ve svém vlastním citu...

V osvěžující komedii – v níž ovšem každou z postav postihne i těžká milostná kolize – vystupuje Miroslav Táborský v alternaci s Jiřím Langmajerem  (šašek Feste), roli krásné, lásku odmítající Olivie ztvární Linda Rybová (alternuje Hana Igonda Ševčíková), tragikomického sluhu Malvolia ztělesní Jan Vlasák (Alois Švehlík). Violu, která své pravé já skrývá v chlapeckém převleku, hraje Zuzana Vejvodová (alternuje Jitka Schneiderová). Podobně jako různé variace lásky obsahuje Večer tříkrálový i různé druhy humoru: od křupanského, reprezentovaného poťouchlou trojicí služky a dvou hospodských kumpánů, přes důmyslnou šaškovu ironii až po lehounké žertování dvorských vrstev.

Za pozornost ve Večeru tříkrálovém stojí také hudba Miloše Štědroně, scéna Petra Matáska a efektní, renesanční módou inspirované kostýmy Aleny Schäferové. Díky velkému zájmu diváků se toto příjemné, „rodinné“ představení drží na programu Shakespearovských slavností už rekordní třetí sezónu.KDO JE KDO:

Skupina PPF – generální partner Letních shakespearovských slavností

Skupina PPF se za 15 let své činnosti stala významnou mezinárodní finanční skupinou. Patří do ní mimo jiné i hlavní partneři festivalu - Česká pojišťovna a.s. a Home Credit a.s

Svůj vztah ke společnosti vyjadřuje skupina PPF aktivní podporou vybraných kulturních či charitativních projektů - rozhodujícím hlediskem je pro ni přitom trvalá hodnota projektu, jeho kvalita a obecný společenský prospěch.

V případě Letních shakespearovských slavností vystupuje skupina PPF už osmým rokem jako generální partner projektu. To znamená, že akci nejen finančně zajišťuje, ale přispívá k jejímu dalšímu rozvoji vlastními nápady a iniciativami. Letos tak současně se slavnostmi probíhá na Pražském hradě čtvrtý ročník výstavy MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE: výstava Salome představí průřez tvorbou Ivana Pinkavy. Čtyřiatřicet velkoformátových zvětšenin bude po celé léto opět umístěno na šestadvaceti speciálních skleněných stěnách v jižních zahradách Pražského hradu. Myšlenkou i rozsahem výjimečný fotografický projekt tak zpřístupní vybranou část sbírky PPF široké veřejnosti.

Právě špičková česká fotografie patří vedle divadla k oblastem, jimž se skupina PPF intenzivně věnuje a o jejichž uchování a rozvoj pečuje: z vlastní iniciativy rekonstruovala malostranský Ateliér Josefa Sudka, řadu let buduje sbírku zahrnující díla předních českých fotografů. Ve sbírce skupiny PPF figurují kromě Ivana Pinkavy autoři jako Josef Sudek, František Drtikol, Jan Lukas, Drahomír Josef Růžička, Jaroslav Rössler, Jan Lauschmann, Alexander Hackenschmied, Gábina Fárová, Ladislav Sitenský, Emila Medková, Václav Jirásek, Peter Župník, Lukáš Jasanský s Martinem Polákem, Tono Stano, Václav Stratil a další. K nejnovějším přírůstkům sbírky v péči kurátora Pavla Lagnera patří například soubor fotografií Václava Chocholy a Tona Stana nebo cenné fotografie Běly Kolářové. Sbírka skupiny PPF dnes patří k nejvýznamnějším soukromým kolekcím české fotografie u nás i ve světě.

„Mně se líbí, že projekty podporované PPF jsou nejen kvalitní, ale ukazují také lepší a ušlechtilejší tvář světa,“ vyjádřil se kdysi o generálním partnerovi slavností Jan Tříska. „Je přece zcela zřejmé, že pokud někoho zajímá Shakespeare nebo Sudek do té míry, aby do nich investoval svoje myšlenky i peníze, pak musí mít vytříbený cit pro krásné a nepomíjivé věci. A protože slavnosti podporují stabilně a vytrvale, řekl bych, že jsou to podobně jako já běžci na delší trať.“

Ředitel festivalu Michal Rychlý k tomu říká. „Nebýt spolupráce se skupinou PPF, slavnosti by nikdy nemohly fungovat v takovém rozsahu a kvalitě, jakou se pyšní dnes. I v kultuře u nás začíná platit to, co je už zcela normální například ve sportu – stále víc aktivit bude moci vznikat jen za podpory silných partnerů. A slavnosti ukazují, jak může být takové spojení prospěšné – vstup aktivního, kultuře nakloněného partnera je přínosem nejen pro akci samotnou, ale také pro publikum, které se může spolehnout na její stabilně vysokou úroveň.“

O skupině PPF a jejích dalších kulturních, vzdělávacích a charitativních projektech naleznete více na www.ppf.cz.

AGENTURA SCHOK, spol. s r. o. – pořadatel

Pořadatelskou AGENTURU SCHOK reprezentuje ředitel festivalu Michal Rychlý a výkonný ředitel agentury Václav Beránek. Významný podíl na koncepci a úspěchu festivalu mají i její dva producenti Daniel Bartek a Evžen Hart.

AGENTURA SCHOK se zabývá organizováním kulturních, společenských a firemních akcí, produkuje konference atd. Letité produkční zkušenosti společně s uměleckým, společenským a manažerským zázemím jejího vedení dělají z této agilní firmy ideálního organizátora akce typu Letních shakespearovských slavností. Ty pořádá už od roku 1998. Právě v její péči a s podporou generálního partnera, skupiny PPF, se slavnosti vyšvihly na pozici přední události kulturní sezóny.

O produkčním a PR servisu AGENTURY SCHOK naleznete více zde.


> zpráva ke stažení zde [PDF 152 kB]4. června 2007

PRESS


Tiskové informace a mediální servis LSS 2007:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833