ukončit historii
čtvrtek 30.5.2024 23:53 hod.

Shakespearovské slavnosti opět v centru dění

Jan Tříska během prohlídky nové scény Letních shakespearovských slavností ve dvoraně hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci, 11. dubna 2007Novou scénu Letních shakespearovských slavností ve dvoraně hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci si ve středu 11. dubna prohlédl legendární herec Jan Tříska. Ten si na slavnostech letos zahraje roli otroka Kalibana v nově nastudovaném představení BOUŘE. Nádvoří velkoryse zrekonstruovaného paláce s výbornou akustikou se v létě stane dalším dějištěm tohoto oblíbeného divadelního festivalu. Pořadatelé tak vycházejí vstříc rok od roku rostoucímu zájmu diváků. Ti si letos mohou vstupenky na shakespearovská představení pod širým nebem koupit už od poloviny dubna formou nově zavedeného předplatného.

„Nabídka koupit si už teď jakýkoli počet lístků na tři různá představení je výhodná hlavně pro věrné diváky slavností, kteří chtějí vidět více našich titulů,“ uvedl výkonný ředitel pořádající AGENTURY SCHOK Václav Beránek. Podle něj možnost využijí také firmy, objednávající lístky ve větším množství. Předplatné, zahrnující vždy tři různé tituly z letošního bohatého programu, nabízí od 15. dubna do 14. května síť Ticketpro. Teprve pak se rozběhne obvyklý předprodej.

Na nádvoří paláce na Malostranském námětí č. 13 se bude hrát Večer tříkrálový a Kupec benátský. A po několik večerů také Bouře s Janem Třískou, která se už brzy začne zkoušet. Slavnostní premiéru bude mít hra 21. června na první scéně slavností, kterou zůstává Nejvyšší purkrabství Pražského hradu.

Pro Jana Třísku je účinkování v Bouři zvlášť významné. Po fenomenálním úspěchu v Králi Learovi před pěti lety se opět vrací na shakespearovský festival. Vegetarián, nekuřák, abstinent a vyznavač ranního joggingu se mezitím stal dědečkem, jeho dcera Káka (čili Karla) je spokojenou maminkou ve státě Minnesota. Shodou okolností hrál Tříska poprvé Kalibana právě v Minnesotě. V roce 1980 v Tyron Guetrie Theatre v Minneapolis ztvárnil tuto postavu v angličtině. A diváci tehdy stáli u zadních dveří s magnetofony, aby jim Tříska namluvil alespoň kousek Kalibanova poetického monologu.

Jan Tříska během prohlídky nové scény Letních shakespearovských slavností ve dvoraně hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci, 11. dubna 2007

„Na Bouři se těším i proto, že roli Prospera alternuje Martin Huba, který pro slavnosti kdysi skvěle nastudoval Krále Leara,“ řekl Jan Tříska. Jako Prosperové se v Bouři představí ještě další dva výteční slovenští herci - Dušan Jamrich a Emil Horváth. Horváth pro slavnosti zároveň zrežíroval i druhou letošní novinku: čarovnou komedii Jak se vám líbí. Hrát se bude i loňský Othello, kterým 14. září slavnosti v Praze skončí.

Více o letošním programu a předplatném pro věrné diváky najdete na www.shakespeare.cz

> zpráva ke stažení zde [PDF 38 kB]11. dubna 2007

PRESS


Tiskové informace a mediální servis LSS 2007:

Magdalena Bičíková
Jana Bryndová

Kontakt: magdalena@shakespeare.cz
Tel: 420 226 200 833